Kriminalisté už vědí, kudy se do Bečvy dostal kyanid. Teď hledají viníka

  14:08,  aktualizováno  17:34
Policie oznámila, že zná vyústění kanálu, odkud se do Bečvy dostal kyanid. Jedem se otrávily desítky tun ryb. Kriminalisté nyní zjišťují, z které společnosti mohl jed do řeky uniknout.

Rybáři z řeky Bečvy vytáhli ohromné množství mrtvých ryb. | foto: Facebook Roberta Stržínka

Vsetínští kriminalisté zjistili, že na kanál, odkud se jed do Bečvy dostal, je napojeno mnoho společností. 

V současné době Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již vyšetřování ukončila a vše předala policii. „Všechny dostupné informace jsme v pátek předali policii. Celé je to tak nyní v její kompetenci. Pokud nás bude potřebovat, my samozřejmě nabízíme součinnost,“ řekla iDNES.cz mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Situace v řece 21.9.2020

Na posun v případu nejprve upozornil na svých sociálních sítí hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Nyní případ šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti,“ uvedla policie na svém Twitteru.  

Kontaminační mrak začal ničit život v řece minulou neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. Jde o úsek v délce 38 kilometrů. Následky jsou dramatické, rybáři do kafilérie odvezli 32 tun otrávených ryb.

Výsledky rozborů vody později ukázaly, že za úhynem ryb stojí kyanid. Odborné analýzy provádělo několik na sobě nezávislých laboratoří. Vzorky vody z Bečvy budou analyzovat odborníci i nadále, dokud koncetrace škodlivých látek nevrátí na stopové množství, které bylo před havárií. Napomoci by tomu mělo i nynější deštivé počasí.

„Dále sbíráme vzorky a hlídáme takzvaně vodu. Analyzujeme hodnoty, to se děje bez ohledu na vyšetřování policie dále,“ popsala Nastoupilová. Kdy hodnoty mohou být v normálu, nedokázala odhadnout.

Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, hned v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. V úterý ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i ČIŽP.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v pátek uvedl, že má důvěru v Policii ČR a ČIŽP, které vedou vyšetřování.  „Teď, když víme, že šlo o kyanidy, věříme, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin,“ dodal.

PROHLÁŠENÍ

DEZA a AGROFERT podají trestní oznámení za pomluvy související s otravou ryb v Bečvě

Společnost DEZA stále důrazně trvá na tom, že není původcem úhynu ryb v řece Bečvě. Potvrdila to při svém místním šetření ve společnost DEZA i Česká inspekce životního prostředí.

Policie ČR na sociálních sítích oznámila, že našla vyústění kanálu, ze kterého minulou neděli unikl kyanid do řeky Bečvy a otrávil ryby. Na tento kanál je podle policie napojeno mnoho společností.

Není nám známo, o jaké vyústění jde, ale nemáme současně žádné informace o tom, že by mělo jít o naši výpusť. 

DEZA čistý kyanid nevyrábí, nezpracovává ho, nepoužívá ho, neobchoduje s ním a ani ho nijak neskladuje. V Deze neexistuje žádný zásobník kyanidu, z kterého by tato látka mohla do řeky Bečvy uniknout. Je proto technicky nemožné, aby látka tohoto charakteru do řeky z Dezy unikla a způsobila ekologickou katastrofu takového rozsahu. 

Pro úplnost uvádíme, kyanid je ve společnosti DEZA jednou ze sledovaných položek při vypouštění odpadních vod, kde se po zpracování dehtu objevuje ve stopovém množství.

Opakovaný rozbor odpadních vod ze společnosti DEZA z neděle 20. září, kdy byla otrava ryb zjištěna, potvrdil, že všechny sledované položky včetně kyanidu byly toho dne podlimitní, tedy v normě.

Současně společnost DEZA i mateřský AGROFERT podají několik trestních oznámení za pomluvu a šíření poplašné zprávy na politiky, kteří nás na sociálních sítích lživě obviňují a zneužívají této ekologické katastrofy ve svých předvolebních kampaních.

Autor: