Přihláška navíc nafoukla statistiky, šance na přijetí je podobná jako loni

  12:08
Ať už měli o budoucí profesi jasno, nebo jen tipují, jaký obor by je bavil, jsou na tom teď deváťáci ve Zlínském kraji, kteří míří na maturitní obory, dost podobně. Přijímačky začínají v pátek, druhý termín je hned v pondělí. Pak už napětí opadne.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Teď je to fakt náročné. Jsem nervózní a učit už se ani nemůžu,“ svěřila se patnáctiletá Aneta ze Zlína. Možnost podat tři přihlášky, která se letos po letech vrátila, ji ale trochu uklidňuje. „Když jsou tři, tak se někam dostat musím,“ směje se.

Přihlášky poslala na dvě gymnázia a pedagogickou školu, a jak ukázala data z elektronického systému, jde o školy, které ve Zlínském kraji mají převis poptávky.

Údaje zveřejnila na svých webových stránkách Česká školní inspekce. Na gymnázia, která mají v kraji kapacitu 1 093 míst, se hlásí o 2 157 žáků více. Pedagogické školy nabízejí 545 míst ve třídách prvních ročníků, přihlášek ale dostaly o 1 073 víc. Převis nad tisíc zájemců hlásí rovněž technické školy, u ostatních oborů se počítá ve stovkách.

Jakkoli vypadá situace dramaticky, není důvod k panice. Údaj ukazuje součet všech přihlášek podaných na střední školy v kraji, proto je převis na jednotlivých oborech vyšší, než býval.

Pokud se ale do statistik zahloubáme podrobněji, jsou počty podobné jako v minulých letech. Deváťáci na každou z přihlášek vyznačili prioritu, tedy která škola je pro ně tou zásadní, která je na druhém a třetím místě. Těch, které označili za první a druhou volbu gymnázium, je oproti volným kapacitám víc o 1 347. V celkových počtech navíc stále platí, že kapacity škol ve Zlínském kraji převyšují počty deváťáků zhruba o dva a půl tisíce.

Online přihlášky na střední školu s přehledem válcují papírovou verzi

„Data o prioritách uchazečů, tedy porovnání disponibilních míst a počtu přihlášek v první volbě, jsou užitečná,“ uvedla krajská radní odpovědná za školství Zuzana Fišerová. „Uchazeči zřejmě dali na nabádání, že nemusí takzvaně hrát na jistotu a mohou v první volbě zvolit školu, na kterou by se v ideálním případě rádi dostali,“ dodala.

První testy čekají žáky tento pátek, druhé hned po víkendu, v pondělí 15. dubna. Některé střední školy kvůli nim vyhlásí ředitelské volno, aby měly volné učebny. Týká se to i Střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně.

„U nás bude v pátek i v pondělí ke dvěma stovkám zájemců, to je víc, než bývalo. Je to ale dáno třetí přihláškou,“ vysvětlil ředitel školy Jiří Charvát. Škola v návaznosti na možnost tří přihlášek eviduje zhruba třetinový nárůst zájmu. „Poměrově je tedy zájem podobný jako v předchozích letech,“ dodal Charvát.

Kraj nabízí i technická lycea

Po odevzdání testů budou žáci čekat do 15. května na zveřejnění výsledků. Systém jim sám přiřadí jednu ze škol, na kterou se podle výsledku testů dostali. Odpadá možnost odvolání i odevzdávání zápisových lístků. Zásadně se tak usnadní práce jak rodičů, tak i škol.

Co mi jde a kam na střední? Osmáci ve Zlíně budou hledat silné stránky

„Systém je vymyšlený dobře, přijímací řízení znamenalo obrovskou administrativní zátěž. To školám odpadne,“ zhodnotil ředitel zlínské Střední průmyslové školy Radomír Nedbal. Škola spojuje strojní, stavební a elektrotechnickou průmyslovku a nabízí i technické lyceum. To před lety odolalo hromadnému rušení tříd lyceí. Ostatní, které v nabídce vzdělávání ve Zlínském kraji byly, zanikly s nástupem populačně slabších ročníků. Od příštího školního roku se ale vracejí.

Kraj nabízí technické lyceum rovněž na průmyslové škole ve Vsetíně, přírodovědné na průmyslové škole v Otrokovicích, zdravotnické v Uherském Hradišti a dvě ekonomická. Ta budou na obchodních akademiích ve Zlíně a Valašském Meziříčí. Mají být alternativou gymnaziálního vzdělávání, po němž je trvale vysoká poptávka.

„Data z elektronických přihlášek ukázala, že v tomto prvním roce jsou lycea spíše až druhou nebo třetí volbou. Nicméně je to novinka, v následujícím období se mohou priority měnit,“ mínila Fišerová.

11. ledna 2024