Žáci ze Zlínského kraje patřili u přijímaček k nejlepším. Neuspělo jen šest procent

  9:40
Uchazeči o střední školy ze Zlínského kraje patřili v Česku mezi nejlepší. Uspělo 94 procent z nich. Výběr škol je dostatečný. Na některých gymnáziích zůstala volná místa pro druhé kolo, jde ale jen o jednotky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

S dcerou Eliškou ve čtvrtek ráno v sedm hodin ráno na internetu ještě před odchodem do školy hledaly, jak jí dopadly přijímací zkoušky na střední školu. Hlásila se na gymnázium, obchodní akademii a zdravotnickou školu.

„Body z testů už jsme viděly předtím, ale nevěděly jsme, kolik bude potřebovat na přijetí. Nakonec to vyšlo na zdrávku. Oddechla jsem si,“ popsala svoje pocity maminka Jana ze Slušovic.

„Byla to její škola číslo jedna, takže jsem ráda. Na přijetí na gymnázium si Eliška moc nevěřila, ale taky jsme ho zkusily,“ dodala.

Stejně jako maminka s dcerou z městečka u Zlína včera hledaly výsledky přijímaček tisíce rodičů. Na střední školy v kraji doputovalo 20 819 přihlášek, z toho zhruba 18 500 mířilo na čtyřleté studium. Každý žák totiž mohl podat až tři a hlásily se i děti z jiných krajů.

Vzali mě na střední? 160 tisíc uchazečů se dozvídá výsledky přijímaček

Podle ředitelů škol se změnila strategie rodičů, kteří mnohdy šli takzvaně na jistotu.

„Už se tolik neobjevovaly případy, kdy žák podal tři přihlášky na tři různá gymnázia. Rodiče jako třetí volbu přidávali jinou školu, aby to měli rovnoměrně pokryté,“ poznamenal Richard Horký, ředitel Gymnázia Uherské Hradiště.

„U nás se dostali jen studenti, kteří naše gymnázium měli jako prioritu číslo jedna. A ze všech přihlášených jen šest neuspělo na žádné jiné škole,“ dodal.

Rodiče se lekli testů nanečisto

Roli mohly hrát i přijímací zkoušky nanečisto, které zájemci o přijetí psali na konci ledna a poté si stěžovali, že byly těžké. Zejména to platilo u matematiky.

„Někteří rodiče se možná zalekli a na třetí místo dali dětem lehčí školu. V tom jsme si letos všimli výrazné změny,“ upozornila Jana Dvořáčková, zástupkyně ředitele Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně. I tady naplnili kapacitu bez potíží z prvních priorit.

Stejně tak tomu je na Gymnáziu Kroměříž, kde otevřou dvě třídy na osmileté a jednu na čtyřleté studium.

„Platí, že u dětí a rodičů je na prvním místě spádovost,“ podotkla ředitelka Eliška Floriánová. „U víceletého gymnázia to platí skoro stoprocentně, u čtyřletého už je akční rádius přece jen širší. Pořád nám ale rodiče říkají, že ze tří přihlášek vybírají tři školy v Kroměříži,“ zmínila.

Co dělat, když se dítě nedostalo na střední: druhé kolo začíná už v pondělí

I tak na některých gymnáziích zůstanou volná místa pro druhé kolo. Třeba Gymnázium Valašské Klobouky bere do dvou tříd 44 žáků a vypíše druhé kolo. „Budou v něm volné pouze jednotky míst,“ řekl tamější ředitel Jaroslav Šůstek.

Někde si zase deváťáci cíleně vybrali jednu školu, kam se chtěli dostat. „Zaznamenali jsme trend, kdy žáci, kteří nás měli jako první volbu, si i na druhém a třetím místě vybrali naši školu. Jen zvolili jiný obor,“ podotkl Miroslav Václavík, ředitel Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně.

„Stává se, že někdo má zájem pouze o konkrétní školu, což sledujeme často právě u nás. Stejně jako to, že jako třetí volbu si žáci dávají učební obor, kde mají větší jistotu přijetí. Ale nejsou to zase tak časté případy,“ dodal Václavík.

Kapacita škol je dostatečná

Celková úspěšnost zájemců o přijetí na čtyřleté studium ve Zlínském kraji činí podle údajů ministerstva školství v prvním kole 94 procent. To je spolu s Vysočinou a Ústeckým krajem nejvyšší úspěšnost v Česku.

V případě osmiletých gymnázií bylo v kraji úspěšných 56 procent uchazečů, což je více než loni. Republikový průměr činí 47 procent. Tři čtvrtiny uchazečů se dostaly na školu, na kterou chtěli nejvíce.

Zrušil bych státní maturitu. Ministr Bek o obtížnosti zkoušky i změnách přijímaček

S kapacitou problém není. „Na školách ve Zlínském kraji je k dispozici 7 994 míst a v devátých ročnících máme 5 626 žáků. Nabídka míst na středních školách je tedy v kraji dostatečná, dokonce i za předpokladu, že by se o ně ucházeli také žáci ze sousedních regionů,“ uvedla již dříve krajská radní pro školství Jindra Mikuláštíková.

Drtivá většina uchazečů podávala přihlášky elektronicky přes systém DiPSy, papírovou či hybridní formu zvolila jen nepatrná část.

Autor: