Zbylí deváťáci jdou do druhého kola přijímaček. Volno je i na gymnáziích

  8:32,  aktualizováno  8:32
Zbylí deváťáci se hlásí do druhého kola přijímacího řízení na střední školy. Do prvního ročníku čtyřletého studia berou do dvou tříd šedesát žáků a 44 z nich už na gymnáziu ve Valašských Kloboukách přijali. Zbytek má ještě šanci v rámci druhého kola.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ve Valašských Kloboukách nejde o výjimečný jev. „Většinou nám od deseti do dvaceti míst zbude, takže druhé kolo vypisujeme každoročně,“ vysvětlil ředitel školy Jaroslav Šůstek.

Podle něj se na nenaplnění kapacity podepisuje hlavně poloha města. „Jsme na okraji regionu a právě lokalita dělá hodně. Chodí sem hlavně studenti z okolí. Třeba ze Zlína máme jen minimum žáků, v řádu jednotek,“ popsal.

Dvanáct míst je pro budoucí prváky volných také na Gymnáziu Jana Pivečky v nedalekém Slavičíně. „Jsme menší rodinná škola a stává se, že děti zkoušejí v první řadě gymnázia ve Zlíně. Dojíždění jim nevadí. A až když jim nevyjdou, jsme na druhém místě my. To je už letitá strategie,“ podotkla tamější ředitelka Libuše Pavelková.

O přijetí budou školy rozhodovat na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z prvního kola. V něm ve Zlínském kraji uspělo 6 146 uchazečů, což činilo 94 procent přihlášených. Zbylí hledají místo. Volných je ještě 1 427 míst ve čtyřletých a kratších oborech. Přes 900 z toho je na veřejných školách, necelých 500 na soukromých. Zhruba 930 míst je v maturitních oborech.

Žáci ze Zlínského kraje patřili u přijímaček k nejlepším. Neuspělo jen šest procent

Školy si pro druhé kolo dávají i svoje vlastní podmínky. Ve Valašských Kloboukách stanovili jako minimální počet bodů 40. V prvním kole měl poslední úspěšný uchazeč o dva body více. Zohlední i prospěch ze základní školy, výsledky ze školních olympiád či jazykové certifikáty.

Už výsledky prvního kola přitom ukázaly, že mezi výkony žáků hlásících se na gymnázia byl velký rozdíl. Na Gymnáziu Lesní čtvrť ve Zlíně bylo k přijetí potřeba 62 bodů, v Uherském Hradišti 59 a ve Vsetíně 57. Naopak ve Starém Městě stačilo 39, v Otrokovicích 36 a ve Slavičíně pouze 32. „Celkové bodové výsledky se oproti loňsku snížily. Možná hrála roli matematika, která byla těžší,“ přemýšlí Pavelková.

Bude hranice pro přijetí?

Krajská radní pro oblast školství Jindra Mikuláštíková letos na jaře v rozhovoru pro MF DNES naznačila, že by přivítala, kdyby gymnázia při přijímacím řízení nastavila jasně daný minimální počet bodů.

„A pokud jej uchazeč nesplní, nemůže být přijat. V tomto patřím mezi elitáře, gymnázia si mají držet svoji úroveň a být nejlepší školou ve městě,“ řekla Mikuláštíková.

Nastavení „cut off“ skóre však může být v praxi ošemetné. „Někdo musí garantovat, že test bude tak validní, aby vyloučil možná rizika,“ upozornil Pavel Simkovič, ředitel Gymnázia Lesní čtvrť. „Kritéria škol mohou být nastavena dopředu různě. Pokud neodhadnou obtížnost testu, mohou nastavit například vyšší hranici bodů a pak nebudou mít koho přijmout,“ podotkl.

Přihlášek na střední školy ve Zlínském kraji ubylo, více míst hlásí lycea

Poukázal rovněž na rozdílné výsledky letošních přijímacích zkoušek. Na zlínském gymnáziu loni bylo potřeba 75 bodů, což je o 13 víc než letos. „Přijímačky na střední v principu fungují tak, že žáky v daném ročníku seřadí podle výsledků od nejlepších po nejhorší. A školy si pak vybírají podle pořadí,“ uvedl Simkovič.

V praxi už si některé školy hranici pro přijetí nastavují samy. Nejen zmíněné Valašské Klobouky, ale i soukromé gymnázium Orbis ve Zlíně. Tam zatím vzali třináct z dvaceti uchazečů, poslední z nich měl 42 bodů. A pokud chce někdo uspět v druhém kole, musí mít nejméně 15 bodů z matematiky a zároveň 15 z češtiny.

Matematika dělá problémy

„Spousta dětí měla problémy v matematice, některé neměli ani deset bodů,“ líčí ředitelka školy Kateřina Blaha Hlavňovská. „Kritéria pro druhé kolo jsme nechali stejná, protože je to férové vůči už přijatým žákům a také nechceme brát někoho jen proto, abychom měli plnou třídu,“ naznačila. Školné na tomto gymnáziu činí 55 tisíc korun na školní rok.

Ve druhém kole mají deváťáci v regionu na výběr z 31 veřejných či soukromých středních škol pro maturitní obory, v nematuritních oborech jde o 23 škol. Technická, ekonomická či přírodovědná lycea jsou zatím zaplněná ze 74 procent.

Na školy ve Zlínském kraji se dostalo 97 procent žáků, otevřou i nové obory

Letošní novinku připravila SPŠ polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín, v rámci něhož otevřou nové Technické lyceum zaměřené na technologii a design obuvi a výrobků z plastů. V prvním kole uspělo třináct uchazečů, sedm ještě berou.

Střední průmyslová škola Otrokovice má na Přírodovědném lyceu už teď dvaadvacet žáků a osm míst zbývá. Obor funguje druhým rokem. „Už teď je to dostatečný počet k otevření,“ sdělil ředitel Libor Basel.

„Lycea pořád nejsou tak rozšířená, ale u nás je o ně zájem. Propagujeme je, žáci jezdí na stáže, mají praxi a k naší škole lyceum patří vzhledem k aplikované chemii, kterou učíme a dokážeme ji s tímto oborem provázat,“ shrnul Basel.

Autor: