Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

  8:58
Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst na středních školách, která na ně čekají. Gymnázia ve Zlíně a dalších velkých městech mají dva zájemce na jedno místo.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na maturitních oborech je 5 170 míst a celkem mají střední školy ve Zlínském kraji kapacitu ještě o 2 700 míst vyšší.

Přesto už loni byl problém s přijetím na maturitní obory ve velkých městech či u konkrétních škol. A letos nebude situace jiná. Více než jindy tak bude záležet na správné volbě a také na tom, nakolik jsou mladí lidé ochotni za vzděláním dojíždět nebo se ubytovat na internátě.

Loni nakonec na některých středních školách volné kapacity zůstaly, včetně gymnázií.

„V letošním roce navíc dojde k rozšíření kapacity například ve zlínské Střední škole pedagogické a sociální, přibude jedna třída pro obor předškolní a mimoškolní pedagogika. A třídu gymnázia má v úmyslu otevřít Soukromé gymnázium a Střední odborná škola v Kunovicích,“ upřesnila krajská radní pro školství Zuzana Fišerová. Čtyřletá gymnázia tak mají letos v součtu 1 090 míst.

Nová třída v Kunovicích tak docela nová není. V rejstříku je vedená delší dobu, Soukromé gymnázium a Střední odborná škola v Kunovicích ji ale poslední roky neotvírala. Nyní zareagovala na zvýšenou poptávku po všeobecném vzdělávání.

„Zatím máme jednotky přihlášek, předpokládáme, že se třída naplní až v druhém kole,“ vysvětlila ředitelka školy Jana Kapalková. „Personálně výuku zajištěnou máme,“ ujistila. Kromě klasického gymnázia škola nabízí také středoškolské obory se zaměřením na informační technologie, ekonomiku a právo.

Zájem o gymnázia zásadně nenarostl

Problém s přijetím byl loni především u zlínských gymnázií. Žáci, kteří poslali přihlášku na obě tamní školy, měli situaci ztíženou a pod čarou zůstali i jedničkáři. Letos zřejmě jejich rodiče volili jinak a školy to poznaly na počtu přihlášených.

„Zdá se, že společné přihlášky k nám a na gymnázium na Lesní čtvrti letos ubyly,“ potvrdila ředitelka gymnázia na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně Alena Štachová.

Přihlášek do školy tam dorazilo o něco méně než loni a gymnázium na Lesní čtvrti jich má zase o něco více. Vzhledem k počtu deváťáků se však dal očekávat podstatný nárůst.

I nyní ale mají obě zlínské školy přes dva zájemce na jedno volné místo. Každá z nich otevírá čtyři třídy klasického čtyřletého gymnázia, gymnázium na náměstí T. G. Masaryka navíc i sportovní třídu.

Rodiče propadají panice, kantoři ji mírní. Děti se učit nezapomněly

Prakticky stejná je situace u gymnázií v Uherském Hradišti nebo Kroměříži. Ani tady zásadní nárůst přihlášených neevidují. „Dalo se to očekávat, panika kolem počtu žáků je veliká a část lidí to odradilo. U nás v kraji ale není situace taková jako v Praze a středních Čechách,“ zmínil ředitel kroměřížského gymnázia Josef Havela.

Naopak Masarykovo gymnázium a Střední zdravotnická škola ve Vsetíně hlásí nárůst o 30 procent. Obě školy, které tvoří jednu organizaci, mají na jedno místo dva zájemce.

Vůbec nejvyšší převis poptávky v rámci Zlínského kraje mívá tradičně Střední policejní škola v Holešově, kterou zřizuje ministerstvo vnitra. Do čtyř tříd přijme 120 středoškoláků, přihlášených je ovšem zhruba 470. V posledních letech je to stabilní počet. V minulosti kraj posiloval kapacity na zdravotnických školách nebo přidával třídy pro informační technologie, tedy obory, o něž je na trhu práce zvýšená poptávka.

Studenty lákají technické obory

Vzhledem k zaměření průmyslu je ve Zlínském kraji enormní zájem o absolventy maturitních i učebních technických oborů. A letos o ně jeví zájem víc mladých lidí.

Například na kroměřížskou Střední školu – Centrum odborné přípravy technické dorazilo 390 přihlášek. Škola nabízí tři maturitní a osm učebních oborů. V minulosti měli kolem 200 přihlášených.

S radostí dávám našim studentům lajky, směje se ředitel střední školy

Mírně je poznat úbytek na strojírenských oborech. „Svět se více orientuje na elektrotechniku a elektromobilitu, což je znát i na zájmu o tyto obory,“ řekl tamější ředitel Bronislav Fuksa. Škola před čtyřmi lety přebudovala původní dílny na elektrolaboratoř, což nyní zúročí.

Ve Zlínském kraji funguje systém finanční podpory učebních oborů, na němž se podílejí i zaměstnavatelé. Nastartoval se díky němu zájem o technické vzdělání, ale některé obory, namátkou obuvník či pekař, i tak zejí prázdnotou.

V letošním roce se z technických oborů nejlépe naplní elektrikář, mechanik opravář motorových vozidel, instalatér a truhlář. Zájem je rovněž o obory kadeřník, kuchař-číšník nebo cukrář.