Cizinci přepadli směnárnici, po útoku tyčí jí ukradli batoh s třemi miliony

  12:26
Po více než roce a půl objasnili kriminalisté loupežné přepadení, které výše škody řadí mezi nejzávažnější na Moravě. Obětí byla pracovnice směnárny, kterou podle policie u jejího bydliště v Uherském Brodě brutálně napadli dva cizinci. Šli na jistotu, ukradli jí totiž batoh se třemi miliony korun.

Případ se odehrál loni v únoru, na svědomí jej podle vyšetřovatelů mají dva cizinci, občané Evropské unie, ve věku 35 a 48 let. Na loupež se připravovali a na pracovnici směnárny si počkali nedaleko domu, kde bydlí.

„Nyní jednačtyřicetiletá žena přijela navečer z práce domů, zaparkovala, a když vystoupila z vozu, přepadl ji muž maskovaný kapucí a šátkem přes obličej. Beze slov ji několikrát brutálně udeřil tyčí do hlavy a vytrhl jí z ruky batoh, ve kterém měla necelé tři miliony korun, platební karty a doklady. Šlo o peníze ze směnárny v různých měnách,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Žena zůstala ležet po útoku na zemi a podle policie jen periferně zahlédla, jak muž nasedl k druhému pachateli do auta, které ve smyku prudce a rychle z místa odjelo.

Přepadená skončila se zraněním v nemocnici. Pachatelé během jízdy vytáhli z batohu peníze a zavazadlo vyhodili z auta.

Kriminalisté tuto závažnou loupež prověřovali a shromažďovali důkazy více než rok a půl. Zadali několik znaleckých posudků z oborů kriminalistiky.

„K objasnění případu mimo jiné přispěli i svědci, kteří někdy na podzim roku 2018 vyfotografovali muže, kteří se podezřele pohybovali kolem směnárny v Uherském Hradišti, kde žena pracovala. Podle svědků si maskovali obličeje a před pohledy lidí skláněli hlavy, aby jim nebylo vidět do obličeje,“ upozornila Javorková.

Kriminalistům pomohl i muž, který našel pár hodin po loupeži odhozený batoh a donesl ho na policii.

Vyšetřovatelé dohledali i několik mobilů, které používali pachatelé ke komunikaci při přípravě a během loupeže. Telefony po činu také vyhodili z auta.

Od února byli ve vazbě kvůli obchodům s marihuanou

Ukázalo se, že oba cizinci, které policie z loupeže podezírala, se dopouští i drogové trestné činnosti. Letos v lednu je spolu s dalším devětatřicetiletým krajanem kriminalisté zadrželi v Luhačovicích a obvinili z rozsáhlé distribuce marihuany. Dva z obviněných tehdy skončili ve vazbě.

„Ve velkém u nás nakupovali marihuanu a vyváželi ji mimo Českou republiku, převážně do své země. Při zadržení kriminalisté zajistili v bytě téměř deset kilogramů marihuany a velkou finanční hotovost. Cizinci se při svých aktivitách a pohybu snažili být maximálně opatrní, marihuanu převáželi ve vozidlech, kde měli prostory pro skryté převážení drog,“ upozornila policejní mluvčí.

Kriminalisté pak na případu loupeže dále pracovali a před pár dny dva vazebně stíhané cizince obvinili z loupeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Obviněným hrozí až dvanáct let vězení.

Ukradené peníze se nikdy nenašly, policisté ani nevědí, za co obvinění miliony utratili.

„Ani jeden z dvojice obviněných zatím nemá záznam v rejstříku trestů v České republice. Starší z mužů však byl ve své zemi odsouzen za majetkovou trestnou činnost, držení drog a řízení pod vlivem návykových látek,“ poznamenala Javorková.

Kriminalisté se případem nadále zabývají a pracují i s verzí, že obvinění měli další spolupachatele.

„S ohledem na výši škody jde o jedno z největších loupežných přepadení na území Moravy. K odhalení pachatelů bylo potřeba využití veškerých dostupných mechanismů unijního práva v oblasti bezpečnosti. Cestou Ředitelství pro mezinárodní spolupráce se jednalo o desítky dožádání v rámci celé Evropské unie. Kriminalisté opakovaně využili také spolupráci s mezinárodními policejními organizacemi Interpol a Europol,“ uvedla Javorková.

Autor: