Zdravotníci v karanténě chodí do práce, nemocnice tak nemusí omezovat péči

  16:40
Kdyby nepřišli týden do práce, narušilo by to, nebo i přímo ohrozilo chod oddělení. Nemocnice ve Zlínském kraji už kvůli šíření varianty omikron mezi zdravotníky sáhly k pracovním karanténám. V takovém případě může chodit do práce i člověk, který přišel do rizikového kontaktu s pozitivně testovaným.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krajská hygiena potvrdila, že ve zdravotnických zařízeních je takových lidí 95, v sociálních službách osm.

„Vždy se tato pracovní karanténa týká pouze zaměstnanců, kteří nemají příznaky onemocnění a důsledně dodržují všechna opatření,“ vysvětlila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková. „Jedná se o nezbytně nutné případy, kdy se na tom vzájemně dohodneme. Díky tomu jsme nebyli nuceni přistoupit k dalšímu omezení, či dokonce uzavření pracovišť.“

Pracovní karanténu tady využili u zhruba 30 zaměstnanců. V pracovní neschopnosti je ale dohromady 180 zaměstnanců, z toho téměř čtvrtina s covidem.

Nakažených obyvatel ve Zlínském kraji přibývá. Hygienici evidují 16 156 osob v izolaci, před dvěma týdny jich bylo zhruba 9 tisíc. V karanténě je dalších 24 181 obyvatel. Za jediný den přibylo i více než tři tisíce nakažených.

„Počty se ale neustále mění a nejsou v nich zahrnuty osoby, které se testovaly v zaměstnání a mají pozitivní výsledek antigenního testu,“ upozornila mluvčí krajských hygieniků Vendula Ševčíková.

V Baťově nemocnici ve Zlíně pracuje v rámci karantény 25 zaměstnanců. Jde o případy, kdy mají v rodině pozitivní dítě, sami jsou třikrát očkovaní a navíc i prodělali onemocnění covid-19 v uplynulých 90 dnech. Zaměstnanců nakažených covidem ale přibývá, aktuálně je jich 24, před týdnem jich bylo 15.

Počet nemocných stoupl za poslední dva týdny i ve Vsetínské nemocnici, a to o dvě desítky na současných 67, dalších devět lidí je v karanténě. Do práce ale zdravotníci s rizikovým kontaktem nechodí. Tuto možnost nevyužila zatím ani Kroměřížská nemocnice, kde je zhruba 20 nemocných lékařů a sester. Dvojnásobný počet zdravotníků na neschopence mají i ve valašskomeziříčské nemocnici Agel, z 30 lidí je polovina v karanténě.

Čtyři střední školy vyhlásily ředitelské volno

Vyšší nemocnost zasahuje i do jiných odvětví. Například dopravní podnik už kvůli nákaze mezi řidiči omezil spoje MHD ve Zlíně a Otrokovicích, které přešly do letního provozu. Nemocní jsou ve větší míře i mezi žáky a pedagogy v mateřských, základních i středních školách.

Někteří ředitelé proto v případě karantény celé třídy zavádějí i distanční výuku. V izolaci je s nákazou 1 700 školáků a 54 zaměstnanců, v karanténě kvůli rizikovému kontaktu až 13 tisíc školáků a 553 pracovníků ve školství. Na některých místech proto vyhlásili nebo uvažují o vyhlášení ředitelského volna. Z rozhodnutí vlády teď mají ředitelé k dispozici dalších deset dní.

„Aktuálně máme nahlášeno ředitelské volno u čtyř škol zřizovaných Zlínským krajem. Důvodem je nemocnost personálu a u dvou i částečně technické důvody,“ potvrdila krajská radní za školství Zuzana Fišerová.

Naopak úředníkům na radnicích v kraji se vyšší nemocnost zatím vyhýbá. Například z více než 360 zaměstnanců krajského úřadu je v karanténě, na nemocenské nebo pracuje z domova asi pět desítek lidí. Na chod úřadu to nemá žádný vliv. V Uherském Hradišti eviduje radnice pouze osm zaměstnanců v karanténě či izolaci.

Autor: