Pozemky pro novou zlínskou nemocnici neprodali tři vlastníci, mají podmínky

  12:38
Pozemky ve Zlíně-Malenovicích, které jsou potřeba pro stavbu nové nemocnice, dosud prodalo 46 vlastníků ze 49. Z celkové plochy 180 tisíc metrů čtverečních chybí Zlínskému kraji necelá čtvrtina. Na dohodu má ještě čas.

Plocha mezi sídlištěm ve zlínské části Malenovice a obchodním centrem, kde kraj zvažuje vybudování nové nemocnice. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zatím posledním vlastníkem, který převedl své pozemky určené pro novou krajskou nemocnici na Zlínský kraj, byl miliardář Jiří Šimáně.

„Právě dnes jsme obdrželi od ředitele katastrálního úřadu ve Zlíně poděkování za výbornou spolupráci při převodu vlastnického práva k pozemku v Malenovicích,“ potvrdil pro MF DNES majitel holdingu Unimex Group.

Fotogalerie

Byl jedním z posledních majitelů prostoru, na kterém do pěti let bude stát nový nemocniční komplex. Pozemky vykupuje Zlínský kraj už rok za částku 1 650 korun za metr čtvereční, kterou schválili zastupitelé.

Většinu z původních 49 vlastníků už kraj přesvědčil. Pořád ale zbývá zhruba necelá čtvrtina plochy, která zůstává v rukou majitelů.

„Problém v tom nevidím, ještě máme dost času na to, abychom se domluvili. Majiteli celého pozemku můžeme klidně být i později,“ zhodnotil situaci hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti.

Společnost Unimex Group byla majitelem necelé tisícovky metrů čtverečních. Do holdingu známého podnikatele patří mimo jiné investiční fond, letecká společnost, jejíž součástí jsou České aerolinie, síť obchodů Duty Free a Travel Free, cestovní agentura nebo markety Uni Hobby, z nichž jeden stojí pár kilometrů od malenovických pozemků ve Zlíně-Loukách.

Šimáně tvrdí, že na projektu výstavby nemocnice se jeho společnost nijak nepodílí. S prodejem ale podle všeho otálel proto, že hejtman pro svůj záměr stále neměl dostatečnou podporu zastupitelů. Investiční záměr schválili teprve loni v prosinci.

„Tento vlastník chtěl prodat pozemky pouze za účelem stavby nemocnice, na nic jiného. Proto jsme schvalovali jinou smlouvu, než byla ta standardní, uzavřená s dalšími vlastníky,“ vysvětlil Čunek.

Vlastníci mají své podmínky

I zbývající vlastníci mají své podmínky. Například město Zlín, které drží 12,5 tisíce metrů čtverečních, s prodejem nespěchá. Chce mít nejdříve jasno o budoucnosti současného areálu na Havlíčkově nábřeží, který je ve vlastnictví akciové společnosti nemocnice.

„Město a kraj se musí dohodnout na tom, co bude s areálem současné nemocnice. Tato dohoda zatím nepadla, a dokud nebude uzavřená, tak není možné pozemky v Malenovicích prodat či se o nich vůbec bavit,“ upozornil primátor Jiří Korec.

Z toho důvodu také před rokem vznikla pracovní skupina složená ze zástupců města, kraje, architektů nebo památkářů. Jejím cílem je najít pro areál řešení a shodnout se na jeho využití. Předpokládá se, že tam vznikne sociální bydlení, startovací byty nebo například domovy pro seniory.

Přes 25 tisíc metrů čtverečních vlastní v místech budoucí nemocnice i Římskokatolická farnost Malenovice. Představitelé církve od začátku tvrdí, že prodej nechtějí blokovat. Ze začátku mluvili o tom, že by preferovali směnu za jiné pozemky, na druhou stranu se nebránili ani prodeji.

„Jsme ochotní jednat o různých variantách. Ale zatím žádné jednání s konkrétní nabídkou neproběhlo,“ poukázal mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Otazník visí ještě nad uherskohradišťskou společností Mavist, majiteli zhruba 15 tisíc metrů čtverečních.

„S krajem už jsme si něco odsouhlasili a řešíme to s pomocí třetí osoby. Chceme se totiž dostat na jinou cenu, ale současně víme, že kraj se zavázal k jednotné ceně pro všechny vlastníky. Proto je to trochu komplikovanější,“ naznačil společník firmy Zdeněk Machálek.

Podle hejtmana jsou tyto pozemky v okrajové části plochy, a i kdyby se kraji nakonec nepodařilo je získat, stavbu nemocnice by to zdržet nemělo.

Autor: