Hasiči ve Zlínském kraji bojovali se třemi požáry kousek od sebe, pomohl déšť

  11:04,  aktualizováno  16:56
K požáru stohu v Prusinovicích na Kroměřížsku vyjížděli hasiči ráno po 7. hodině. Byl to třetí rozsáhlejší požár na území Kroměřížska a Zlínska během 24 hodin, všechny vypukly jen několik kilometrů od sebe. Dnes zhruba v 9 hodin začalo v regionu slabě pršet.

„Požár v Prusinovicích zachvátil stoh o velikosti 60 krát 20 metrů a šířil se na sousední strniště,“ popsala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Na pomoc hasičům přijel nakladač a traktor s podmítačem.

V tu dobu ještě nebyly ukončené zásahy z pondělka, hasiči byli v obci Přílepy u požáru lesa a také v Oldřichovicích, kde hořel velkoobjemový seník.

Při požáru lesa u Přílep komplikoval práci hasičů těžko přístupný terén. (25. červenec 2022)

V úterý po poledni přišla zpráva o ukončení zásahu v obci Přílepy, kam hasiči vyjížděli v pondělí po 18. hodině. „Velitel během dopoledne vyhlásil likvidaci požáru a místo předal zástupci majitele lesa,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

V Přílepích pomáhal hasit také vrtulník s bambi vakem z Brna, který nabíral vodu z tamní přehrady. Ve vzduchu byl zhruba do 21 hodin.

Požár zasáhl malé a střední smrky a pár vzrostlých stromů. Podle vyšetřovatele hasičů je za požárem, který zaměstnal 38 jednotek po dobu 16 hodin, nedbalost zatím neznámého člověka při manipulaci s nedopalkem, nebo otevřeným ohněm.

Nejméně do úterního večera budou pokračovat hasební práce v Oldřichovicích na Zlínsku, kde jednotky od pondělí bojují s rozsáhlým požárem sena a slámy ve velkoobjemové budově.

Hasiči na požářišti byli také v noci, kdy došlo na několika místech seníku k plamennému hoření uskladněného materiálu.

Oheň napáchal milionové škody

„V úterý nám na pomoc přijeli kolegové z Hlučína. Ti s pomocí pásového bagru s odolnou konstrukcí vyvážejí z objektu hořící slámu a seno. Hasiči vyvezený materiál prolévají vodou a uskladňují do silážní jámy, kde vše dohašují,“ popsala aktuální dění Javoříková.

Kromě bagru do poškozené budovy nikdo nesmí, hrozí totiž její zřícení. To práce zpomaluje.

Předběžná škoda se odhaduje na 8 milionů korun, příčinou požáru bylo provozní přetížení manipulačního stroje, tedy jeho přehřátí.

V době příjezdu hasičů byl vnitřek seníku v plamenech, které šlehaly okny ven. Jedinou možností bylo ochlazování stavby zvenčí. Práci komplikoval nedostatek vody, kterou museli hasiči vozit z Napajedel a Otrokovic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: