iDNES.cz

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

  15:34
Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné činnosti. Prvenství jim patří také v celkovém poklesu kriminality. Během pěti let ji snížili o třetinu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Podstav policistů ve Zlínském kraji je letitá záležitost. Stejně tak ale platí, že i s takovým handicapem dokážou vykázat výborné výsledky. Letos dokonce nejlepší ze všech.

„V objasněnosti trestných činů jsme poprvé v desetileté historii krajského ředitelství na prvním místě. Vysoko nad celorepublikovým průměrem,“ uvedl šéf krajského ředitelství policie Jaromír Tkadleček.

Znamená to, že loni policie ve Zlínském kraji šetřila 6199 trestných činů a z nich 68,48 procenta objasnila. Republikový průměr je přitom na hodnotě 48,23 procenta.

Mimořádně pozitivní je i další údaj. Kriminalita ve Zlínském kraji v posledních letech výrazně klesá. Loni o 9,73 procenta, za posledních pět let je ale pokles víc než třetinový.

„Nejvíc je to znát u majetkové trestné činnosti,“ doplnil náměstek ředitele krajské policie Jindřich Kučera.

Naopak násilných činů se loni stalo víc. Údaj 625 je o 60 případů vyšší než předloni. Ve většině případů šlo o úmyslné ublížení na zdraví. Prakticky rovnoměrně ale povyrostla i jejich objasněnost.

V kolonce vražd statistika uvádí číslo sedm, z toho pět vyřešených. Ve skutečnosti už je to ale překonaný údaj.

„V jednom ze dvou zbývajících případů už padlo obvinění. U druhého skutku zatím není jasné, zda jej budeme dál vyšetřovat jako vraždu, nebo bude jiná kvalifikace,“ vysvětlil Kučera.

Muž, který stiskl spoušť zbraně a zastřelil jiného člověka, je ale známý. Případ je starý jen tři měsíce. Šlo o potyčku dvou mužů v hospodě v Zubří. Policisté jej bezprostředně po činu zadrželi a sdělili mu obvinění.

Státní zástupce ho ale zastavil s tím, že je nutné doplnit důkazy (viz též Střelec ze Zubří může zůstat na svobodě měsíce, žalobce chce posudky).

Proto se nyní čeká na posudky, které vyjasní, jestli šlo skutečně o vraždu. Jejich vypracování potrvá ještě asi tři měsíce.

Schází 50 policistů

Kromě potírání zločinu však řeší vedení krajské policie ještě jiný palčivý problém. Celkem má 1313 míst, jenomže se je nedaří obsadit. Aktuálně jí schází až 50 policistů. Zájemců o práci je obecně málo, z nich navíc velká část neprojde psychologickými testy.

Kromě toho se nepotkávají s realitou finanční ani organizační představy zájemců.

„Od mladých lidí slýcháme, že nechtějí pracovat v organizaci, která funguje nonstop,“ popsal Tkadleček.

Chtějí volné víkendy a pravidelný režim. To ale policie z principu své činnosti nabídnout nemůže.

„Většina policistů pracuje ve třísměnném provozu a podle operativních potřeb,“ dodal policejní šéf.

Nedostatek lidí není plošně v celém Zlínském kraji, jen v některých lokalitách. Třeba ve Slavičíně, kde se před časem uvažovalo o převedení tamního obvodního oddělení na služebně nižší pracoviště. Plány se prozatím pozastavily, mimo jiné po protestech starostů z města i okolních obcí (viz též Policie ruší ve Zlínském kraji služebny, nemá dostatek lidí).

Zato ve Strání-Květné už policejní stanice zanikla letos v lednu. „Byla tam čtyři tabulková místa, z nich obsazené bylo jedno, někdy dvě. Dvoučlenná hlídka, která tam bude zajíždět, ji dokáže zastoupit,“ uvedl Tkadleček.

Organizačně obec převedli do působnosti uherskobrodského obvodního oddělení. Je druhé největší v okrese, službu ve Strání by mělo být schopné pokrýt.

V Bystřici pod Hostýnem zase naopak několik míst přidali, aby tam mohli výhledově vytvořit prvosledovou hlídku.

„Policie se musí vyvíjet a umět reagovat,“ podotkl Tkadleček.

Ani získat policisty z jiných regionů není reálné, podstav má policie napříč republikou a mnohdy i větší než ve Zlínském kraji.

zpět na článek