Zatýkání v době covidu: členům drogového gangu nasazovali policisté roušky

  11:36
Výrobce a distributory pervitinu pozatýkali v uplynulých dnech kriminalisté zlínské krajské policie. Zásah komplikovalo, že policisté museli dbát na protiepidemická pravidla. Pracovali i v ochranných oděvech a zadrženým museli nejprve nasadit roušky a změřit teplotu.

Činnost organizované skupiny ukončili policisté 25. října, kdy zadrželi šest lidí na Kroměřížsku, v Prostějově a Přerově. Další pachatele postupně zatýkali až do uplynulého pátku.

Zásah se tak odehrál v době, kdy v celém Česku platí přísná epidemiologická nařízení a policisté se tomu museli přizpůsobit.

„Všem museli policisté při zadržení nasadit roušky a další ochranné pomůcky, změřit teploty a ještě před samotným zásahem zjistit, zda nejsou v karanténě,“ popsala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Při jedné z domovních prohlídek podle ní museli mít všichni zúčastnění kvůli zdravotnímu stavu zadrženého ochranný oblek.

Skupinu, která operovala hned ve třech moravských krajích, vedli dva muži z Kroměřížska ve věku 37 a 44 let. Kriminalisté postupně zadrželi deset lidí, devět z nich obvinili z trestné činnosti.

„Čtyři z nich jsou stíháni vazebně, hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody,“ upřesnila Javorková. Doplnila, že při zákroku navíc kriminalisté zadrželi dva muže, po nichž bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Při zásahu v nenápadném domku v Prostějově přistihli kriminalisté přímo při výrobě pervitinu tři muže. Kompletní varnu a velké množství chemikálií našli při dalších čtyřech domovních prohlídkách.

Objevili mimo jiné i několik kilogramů sušené marihuany a plynovou pistoli. 

Nejmladší zadrženou je 21letá dcera šéfa skupiny

Dva muži, kteří celou síť řídili, mají v současnosti zákaz řízení motorových vozidel. Proto využívali ostatních členů bandy, kteří nakupovali a dováželi chemikálie, laboratorní skla nebo poskytovali prostory pro výrobu. Drogu vařili většinou dvakrát týdně na různých místech.

„Někteří pomáhali přímo při výrobě tak, že míchali chemikálie, další ze skupiny pak měli za úkol drogu distribuovat především ve Zlínském, ale i Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ zmínila policejní mluvčí.

Většina obviněných pervitin sama užívá. Při trestné činnosti používali důmyslné maskování. „Byli velmi obezřetní a opatrní, znali standardní metody a postupy policie,“ dodala Javorková. 

Nejmladší z devíti zadržených je 21letá dcera hlavního organizátora, nejstaršímu členu skupiny je 56 let. Obviněni jsou z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí až desetileté vězení.

Přesné množství vyrobeného pervitinu upřesní až znalecké posudky a následné vyšetřování, při němž ještě může dojít ke zpřísnění právní kvalifikace.

Autor: