Policie ve Zlínském kraji je nejlepší v Česku, objasní dva ze tří případů

  12:34
První pozici v objasněnosti trestných činů obhájili policisté ze Zlínského kraje. Pomyslné zlato jim patří už druhým rokem po sobě. Objasnit se podařilo 67,03 procenta všech případů, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem. Ten činí 46,78 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

„Jsem přesvědčen, že to je v současné době maximum možného, ze tří trestných činů objasníme dva,“ uvedl šéf krajské policie Jaromír Tkadleček.

V absolutních číslech jde o 4146 objasněných skutků z celkem 6185, které loni policie registrovala. K tomu je nutné připočítat ještě 360 případů z minulých období, které se podařilo loni vyřešit.

Nejtěžší případy, tedy vraždy, řešili loni policisté dva. Za smrt muže při dubnovém požáru kotelny v Kroměříži stíhají pachatele, který mezitím nastoupil do vězení za jinou trestnou činnost.

Před Vánocemi pak policie řešila úmrtí jen devět dnů starého chlapce v Bojkovicích. Jeho matka je nyní ve vazbě.

„Pachatelka je známa. Toto jsou zároveň nejtěžší případy, pokud jde o děti, otřese to i velmi zkušenými policisty,“ podotkl náměstek policejního ředitele Jindřich Kučera.

V polovině roku chtějí opustit areál muničních skladů

Psychicky náročné bývá také pátrání po ztracených dětech. Ta se loni uskutečnila dvě. Tříletého chlapce z Podolí na Uherskohradišťsku našli záchranáři utonulého v řece Olšavě. Rodičům se ztratil 30. dubna. Do pátrání se zapojilo i několik stovek dobrovolníků.

Čtrnáctiletého chlapce ze Zlínska, který z domova odešel v listopadu, našli v pořádku.

Policisté loni začali stíhat 3897 osob, z toho 1476 jsou recidivisté. „V jejich případě jde nejčastěji o maření úředního rozhodnutí, typicky třeba řízení auta v době, kdy mají zákaz řízení,“ řekl Kučera.

Druhým nejčastějším činem, kterého se dopouštěli, byly drobné krádeže. U mladistvých pachatelů, tedy ve věkové kategorii 15 až 18 let, převažuje úmyslné ublížení na zdraví a výroba či držení drog. Také nejmladší pachatelé mají oplétačky se zákonem většinou kvůli bitkám. Druhé v pořadí je sprejerství.

Policisty v loňském roce dál zaměstnával i bývalý muniční areál ve Vrběticích, kde došlo k explozím munice. Vyčistili a předali majitelům do užívání 44 hektarů pozemků v okolí epicentra prvního výbuchu. Nyní už se pohybují jen v epicentru, akce by měla skončit zhruba v polovině roku.