V přeplněné diskotéce vznikla panická tlačenice, policie stíhá muže a firmu

  14:22,  aktualizováno  14:25
Kriminalisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti muže a firmu kvůli neštěstí na diskotéce ve Slušovicích. Pět zraněných skončilo v nemocnici. Panická tlačenice vznikla v podniku Music Club Sud loni v říjnu při oslavě Halloweenu.

Devětadvacetiletý muž jako jediný jednatel společnosti, organizátor a zároveň člen ochranky na diskotéce ve Slušovicích podle policie neučinil odpovídající bezpečnostní opatření a nedodržel maximální kapacitní omezení vstupu návštěvníků. Hrozí mu až osmileté vězení, firmě zákaz činnosti a pokuta.

„Do prostor o maximální kapacitě 280 osob pustil minimálně 400 návštěvníků, přičemž vstup do objektu nebyl nijak regulován. Důsledkem byla kritická situace, která vznikla na schodišti mezi 1. a 2. patrem objektu, kde se setkalo velké množství osob, které chtěly buď vstoupit dovnitř, nebo ven,“ přiblížila mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Při oslavě Halloweenu na diskotéce v Music clubu Sud ve Slušovicích se v noci na neděli zranilo osm lidí, z toho pět vážně. (30. října 2022)

Tím si zcela znemožnily pohyb, což u některých vyvolalo paniku, dechovou tíseň, ztrátu vědomí, někteří návštěvníci spadli a jiní po nich šlapali.

Událost se stala loni v říjnu. Svědci tehdy popsali, jak situace na místě vypadala: „Na schodech se nedalo skoro pohnout, nedalo se tam projít, bylo to úplně narvané,“ popsal osmnáctiletý účastník akce.

Lidem se špatně dýchalo, neviděli únikovou trasu a začali se bát. „Podívala jsem se na ‚sekuriťáka‘, ať mě dostane z té hromady lidí ven, že nemůžu dýchat, že umřu. Řekl, že mi nemá jak pomoci a ať se uklidním,“ shrnula jedna z dívek. Někdo z davu jí tlačil na krk, ztrácela cit v nohách. Krátce nato už se začali sjíždět záchranáři.

Ve Slušovicích se při oslavě Halloweenu zranilo osm lidí, pět z toho vážně

Osmnáctiletá dívka utrpěla těžkou újmu na zdraví a patnáctiletý hoch utrpěl vážnou poruchu zdraví. Oba byli v přímém ohrožení života.

Dalších deset účastníků ve věku od patnácti do devatenácti let utrpělo různé druhy zranění a psychických potíží, vzniklo tím u nich riziko těžké újmy na zdraví a jenom díky shodě příznivých okolností k takové újmě nedošlo.

Majitel objektu Jiří Kotek dnes ČTK řekl, že klub v době neštěstí přeplněný nebyl. Podle něj sice bylo vyčleněno 400 vstupenek, ale ve vnitřních prostorách tolik návštěvníků nebylo. „Lidi to posuzovali včetně venkovních prostor. Vnitřní klub přeplněný určitě nebyl,“ uvedl Kotek.

Jednatel firmy podle policie způsobil obecné ohrožení tím, že vydal lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví a porušením důležité zákonné povinnosti způsobil těžkou újmu na zdraví. Stejně se provinila také firma jako právnická osoba.

Klub ve Slušovicích dál funguje a pořádá párty a diskotéky.

Autor: