Finanční úřad upozornil na podvodníky, žádali bonusy za stovky firem

  14:42
Celkem 359 žádostí o poskytnutí takzvaného kompenzačního bonusu pro podnikatele sepsala a také uplatnila dvojice podvodníků. Kriminalisty na ně upozornil Finanční úřad pro Zlínský kraj.

„Osmatřicetiletému muži a třiadvacetileté ženě nyní hrozí za zločin podvod se škodou velkého rozsahu, vězení v délce od pěti do deseti let,“ uvedl vrchní inspektor krajské policie Petr Jaroš.

Žádosti o kompenzace podávali na různých finančních úřadech napříč republikou a v několika případech také uspěli. Podvodným jednáním si přišli na více než milion korun. „Nicméně celkem se pokusili získat částku přesahující 15 milionů korun,“ dodal Jaroš.

Obvinění zneužili identifikační údaje firem a podnikatelů, které se dozvěděli z veřejně dostupných zdrojů. Jejich jménem pak podávali žádosti, jen je o tom neinformovali.

Zmíněných 359 fiktivních žádostí o bonusy, kterými stát kompenzoval podnikatele a živnostníky, kteří kvůli pandemii nemohli pracovat, zvládli podat v období od poloviny dubna do konce července loňského roku.

Kriminalisté v průběhu prověřování zjistili, že obvinění používali řadu účelově založených bankovních účtů a taktéž účelově založených e- mailových adres, to vše bez vědomí subjektů, jejichž identitu zneužili.

Peníze, které získali, z větší části končily na osobním herním účtu obviněného nebo je použili k úhradě běžných potřeb. Dvojice tvořila v době páchání trestné činnosti pár a policisté ze zlínského pohotovostního a eskortního oddělení je zadrželi v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou, kde bydleli.

Při domovní prohlídce kriminalisté zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali na finanční správu. Žena je stíhána na svobodě, na muže soud uvalil vazbu.

Autor: