Radnice ve Zlínském kraji chtějí udržet podniky, znovu nabídly pomoc

  13:12
Některá města ve Zlínském kraji pokračují v pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli nouzovému stavu uzavřít své provozovny. Ve Vsetíně rozhodli, že na pokrytí loňského listopadového nájmu nebytových prostor, které nepatří městu, rozdají téměř 80 živnostníkům přibližně 650 tisíc korun.

Od začátku pandemie už to bude přes milion korun. Aktuálně jde o třetí kolo pomoci. „Smyslem programu je pomoci těm, kteří byli nuceni uzavřít provozovny v souvislosti s krizovými opatřeními vlády nouzového stavu,“ popsal vsetínský starosta Jiří Růžička.

O dotaci se ucházelo 79 podnikatelů, dva nesplnili podmínky dotačního programu.

„A protože v programu byl vyčleněn k rozdělení rovný jeden milion korun, rozhodli se radní všem, kteří podmínky splnili, vyhovět v plné výši,“ upřesnil Růžička.

V Uherském Hradišti před časem rozhodli, že podnikatelé v městských prostorách budou moci nájem za první letošní půlrok zaplatit až do konce roku, aniž by je potkaly sankce za opožděnou platbu. „Navzdory pomoci státu se mnoho subjektů ocitá v tíživé situaci, kdy nejsou schopné hradit veškeré náklady na svou činnost,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Opatření platí pro veškeré pronajaté prostory města, ať už slouží k podnikání, či nikoli. Celkem se týká 260 nájemců. Město také nebude v následujícím roce zvedat nájem o inflaci. „Přijetím tohoto opatření nebude inflační doložka již druhým rokem uplatněna,“ dodal Blaha.

Uherské Hradiště loni podpořilo podnikatele bez ohledu na to, v jakých prostorách působí. Rozdalo jim přes milion korun. Od dubna do června také snížilo nájem o 30 procent živnostníkům, kteří sídlí v městských prostorách.

Ve Zlíně provozovny v městských domech dostaly slevu na nájemném v rozmezí 30 až 50 procent zpětně za poslední tři měsíce loňského roku. Město už loni za duben až červen snížilo nájmy o 30 procent. „Snažíme se živnostníkům v našich prostorách pomoct, ale objevují se i hlasy, abychom to nedělali, protože zvýhodňujeme jednu skupinu obyvatel,“ zmínil zlínský primátor Jiří Korec.

Přesto radní na svém posledním zasedání rozhodli o dalším snížení nájemného městských nebytových prostor. Úlevu tak mohou nájemci využít i letos. „O snížení nájemného mohou požádat zpětně za měsíc leden, únor a březen. Podmínku je, aby nájemce k datu podání žádosti měl uhrazeny veškeré závazky vůči statutárnímu městu Zlínu za dané období roku 2021,“ dodal Korec.

K přímé finanční výpomoci přistoupili loni v Kroměříži, 1,7 milionu korun získalo 148 drobnějších podnikatelů, kteří sídlili v jiných než městských prostorách. Také mohli získat příspěvek ve výši jednoho měsíčního nájemného a radnice loni rovněž snížila nájem podnikatelům v městských budovách o 30 procent, a to od dubna do června. Letos zatím další pomoc neplánuje.

Autor: