Zdrogovaný muž přejel v podchodu seniora, dostal patnáct let

  13:16,  aktualizováno  14:44
Na patnáct let do vězení poslal zlínský krajský soud Romana Šupu z Kyjova za loňskou divokou jízdu, při které vjel zdrogovaný autem do úzkého podchodu v Uherském Hradišti a těžce zranil staršího muže. Před policií pak unikal několik kilometrů.

Několikrát soudně trestaný, dnes šestatřicetiletý Roman Šupa z Hodonínska byl obžalovaný z pokusu o vraždu, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z výroby a držení předmětu k výrobě nedovolených omamných látek a jedů. Hrozilo mu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Zatímco státní zástupce Martin Malůš pro něj požadoval vězení v délce 18 až 19 let, Šupova obhájkyně navrhla aby byl její klient uznán vinným pouze z těžkého ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě a aby trest byl v polovině trestní sazby.

Rozsudek není pravomocný, žalobce si ponechal lhůtu, obhajoba se nevyjádřila.

Soudkyně Iveta Šperlichová pokus o těžké ublížení na zdraví, kterým mělo podle obžaloby být Šupovo najíždění na policisty, překvalifikovala na další pokus o vraždu.

Fotogalerie

„Trest by v délce navrhované obžalobou byl nepřiměřeně přísný, přece jen dva zásadní trestné činy zůstaly ve stádiu pokusu. Konečná délka je sice při nejspodnější hranici, ale i tak je trest přísný, zároveň však adekvátní,“ zdůraznila Šperlichová a zmínila, že soud u obžalovaného neshledal ani jednu polehčující okolnost, přitěžujících bylo naopak hodně.

Do frekventovaného podchodu pod železniční tratí u vlakového nádraží v Uherském Hradišti, tzv. myší díry, vjelo auto loni začátkem července. Právě tudy procházelo několik lidí. Podchod široký jen dva metry pro ně mohl být místem smrti, naštěstí většina včetně seniorky s kočárkem a malou vnučkou stačili utéct.

Jako zázrakem přežil také pětaosmdesátiletý muž, kterého Šupa přejel dvakrát předním a jednou zadním kolem. Senior utrpěl zlomeniny, poranění hlavy, ramen, předloktí a břicha, dodnes kulhá a v noze nemá cit.

U soudu hovořil o tom, že smrtelnému zranění unikl zřejmě jen díky pohotové reakci, instinktivně se přitiskl ke zdi.

Další starší žena, která před autem stihla utéct, utrpěla šok a poté se léčila se srdcem.

Šupa u soudu vypověděl, že předtím, než k incidentu došlo, tři dny nespal a měl v sobě pět gramů pervitinu. V autě vezl látky a předměty určené k výrobě drogy.

Prvosledová policejní hlídka o tom ale nevěděla, sledovat ho začala proto, že jí na nedalekém sídlišti Štěpnice nedal přednost v jízdě. Šupa si nicméně myslel, že policisté o varně vědí.

„Takovou míru lhostejnosti ve vztahu k následkům svého jednání jsem doposud ve své kariéře nezažil,“ okomentoval případ státní zástupce Marek Malůš. „Obžalovaný poté, co byl policejní hlídkou vyzván k tomu, aby zastavil, tak se rozhodl jí ujet, a to všemi prostředky, kdy během jízdy přejel člověka, další lidi ohrozil a stejně tak ohrozil policisty, než se ho podařilo zatknout,“ upřesnil.

Šupa tvrdí, že o lidech v podchodu nevěděl, natož o tom, že někoho přejel. Podle obžaloby musel ale chodce v podchodu vidět a slyšet jejich křik. Když podchodem projel, ujížděl policistům dál až do Hluku a Ostrožské Lhoty. Tam už ho stíhala jiná policejní hlídka, protože první policisté poskytovali pomoc zraněným v podchodu.

V Ostrožské Lhotě se s autem dostal až do ovocného sadu, kde podle obžaloby agresivně najížděl na stojící policisty. Ti použili varovné výstřely a spolu s další hlídkou řidiče nakonec zpacifikovali. Šupa odmítl, že by policisty chtěl zranit nebo do nich najet, ale snažil se prý mezi nimi projet.

Znalec v oboru psychiatrie konstatoval, že Šupa trpí trvalou disociální poruchou osobnosti a v té chvíli byl pod akutním vlivem pervitinu.

Šupa byl už trestaný. Od března je ve výkonu trestu na 18 měsíců za maření výkonu úředního rozhodnutí, krádež, poškození cizí věci a výtržnictví.

Nyní uložený trest je tedy souhrnný. Zraněnému seniorovi musí na jeho základě Šupa vyplatit za nemajetkovou újmu přes 253 tisíc korun, pojišťovně škodu téměř 51 tisíc korun.

Autoři: ,