Ponurý podchod ožil velkými fotografiemi žen, už na ně zaútočil vandal

  15:34
Lidé, kteří procházejí podchodem u náměstí Práce ve Zlíně, mají konečně důvod se tu na chvíli zastavit. Nevzhledné betonové místo se dočasně proměnilo v galerii. Originální výstava má upoutat pozornost na umělecká díla, hned po její instalaci ji však lehce poškodil vandal.

Na betonové stěně podchodu se objevilo osmadvacet velkoformátových fotografií o rozměrech 150 na 100 centimetrů. Jde výhradně o černobílé portréty žen. Jejich autory je šestnáct uměleckých fotografů z Česka a Slovenska. Mimo jiné Lucie Jechová, Kamila Dettlaff, Karel Ševčík, Petr Knický či Martin Skřivánek, jenž je pořadatelem akce v těchto městských prostorách.

„Hlavním podchodem spojujícím bývalý tovární areál s Tržnicí, dalšími obchody a hotelem projdou denně tisíce lidí a vystavené fotografie budou nejen svou velikostí výrazné a originální,“ věří Skřivánek.

Jisté je, že je nikdo nepřehlédne, což však může mít i negativní dopad. Sedmnáctiletý mladík, který podchodem procházel se svými kamarády, za pověšené fotografie tak dlouho tahal, až poškodil jejich uchycení ke zdi. Protože je místo hlídané kamerami, vyjela tam hlídka městské policie. Mladík nadýchal 1,6 promile alkoholu.

Zlín se zbaví ostudy. Město koupilo obchod v podchodu a chystá přestavbu

„Ke svému jednání uvedl, že pro ně nemá dostatečně rozumné vysvětlení, a uznal, že se nejednalo o příliš chytrý počin,“ řekl mluvčí strážníků Pavel Janík.

Přesto mladíkovi hrozí minimálně úhrada nákladů, jež jsou spojeny s opravou. Hodnota každé fotografie přesahuje deset tisíc korun. „V případě jejich poškození tak pachatel riskuje trestní stíhání,“ upozornil Janík.

Výstava Zlínský podchod je součástí akce Czech Art Photo 2024 a potrvá do 13. května. Doplňuje ji expozice v prostorách zlínské radnice, kde jsou k vidění Skřivánkovy scénické fotografie pod názvem Royal Air Force.

Město už dříve chtělo využít část podchodu právě jako galerii. Teď postupně vykupuje obchody, které jsou v jeho útrobách. Přesná budoucí podoba interiéru se bude odvíjet od toho, jestli se radnici podaří získat všechny prodejny.

Autor: