Historický statek čeká demolice, zastupitelé se báli náročnosti obnovy

  10:20
Po více než dvaceti letech je zřejmě rozhodnuto. Panský hospodářský statek v Hluku postavený na přelomu 17. a 18. století, který v minulosti patřil Lichtenštejnům, půjde k zemi. Místní spolek sice usiloval o obnovu a přeměnu areálu, zastupitelům to však připadlo příliš riskantní.

Penkův statek v Hluku na archivních fotografiích. | foto: Spolek pro ochranu Penkova statku

Náklady na demolici, o které před koncem loňského roku rozhodli místní zastupitelé, by měla částečně pokrýt dotace.

Takzvaný Penkův statek koupilo město v roce 1995 od posledního majitele za částku 3,3 milionu korun. O obnovu zchátralého areálu, který tvoří několik budov a nádvoří, a jeho přeměnu na Dvůr Jízdy králů se několik let pokoušel místní spolek.

Jeho členové chtěli z prostoru vytvořit vzdělávací a kulturní centrum s muzeem Jízdy králů a hospodářstvím, venkovním přírodním amfiteátrem, zázemím pro účinkující, knihovnou Františka Kožíka, cukrárnou s venkovním posezením nebo prostorem pro základní uměleckou školu.

Fotogalerie

Také místní obyvatelé v anketě souhlasili s tím, aby se celý prostor upravil, zregeneroval, vrátil do historické podoby a sloužil veřejnosti.

Aktivisté hodlali sehnat potřebné finance prostřednictvím státní dotace z vyhlášené výzvy Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Projekt rozdělili do čtyř etap a investiční odhad na první z nich se pohyboval kolem 24 milionů korun.

Zastupitelé se ale obávali celkových vysokých nákladů i toho, že by na další etapy nemuseli dotaci od státu získat. Proto nakonec na doporučení rady schválili demolici tří zastaralých budov. Přesný plán využití nového prostoru zatím Hluk nemá. Jasné ale je, že by měl sloužit veřejnosti, zřejmě jako městský park.

Autor: