Lípu, kterou zasadil papež Jan Pavel II. už odepsali, teď se ale zvedá

  17:12
Zahrada bývalého kláštera ve Velehradě má „pacienta“, okolo kterého se bez nadsázky chodí po špičkách. Mimořádnou péči tam pracovníci Stojanova gymnázia věnují usychající lípě, kterou 22. dubna 1990 vysadil papež Jan Pavel II. Zvláštní zájem na dobré kondici stromu má také Arcibiskupství olomoucké.

Lípu zasadil papež Jan Pavel II. v roce 1990 při návštěvě Velehradu. | foto: kronika farnosti Velehrad

„Dendrologické šetření lípy prokázalo už před dvěma lety její velmi špatný stav. Lípa začala chřadnout buď neúmyslným poškozením při stavební činnosti, nebo rovněž neúmyslným otrávením po průsaku škodlivých látek. Lípu jsme tedy nechali seřezat až k výmladkům a čekáme, jestli obrazí,“ podotkl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Střední kmen stromu nedávno doslova odešel. A když začalo rozdvojení mezi kmenem a korunou prohnívat směrem dovnitř, odborníci začali strom považovat za ztracený.

Lípě však pomohl zásah arboristy, strom si navíc k záchraně začal pomáhat i sám.

„Vedle lípy dnes roste mladý stromek, který zakořenil z náletu papežské lípy. Zdá se, že se mu daří, je vysoký už dva a půl metru,“ objasnil Michal Hegr, ředitel Stojanova gymnázia.

Jeho škola, která je součástí velehradského komplexu, má zahradu v péči. Běžně je nepřístupná a otevřeno má většinou jen při větších akcích, zájemci si do ní ale cestu najdou. A to právě kvůli lípě, která je s Janem Pavlem II. spojená. „Brány nejsou pod zámkem a lidi zkrátka nezastavíte,“ řekl Hegr.

I když turističtí průvodci ani obec Velehrad strom nepropagují a lípa roste v místech mimo prohlídkové trasy poutního místa, na turisty i místní působí jako magnet.

„Lípa a okolnosti jejího zasazení rezonují mezi lidmi i po jedenatřiceti letech. Objevují se stále nové příběhy a vzpomínky, které si lidé předávají a kvůli kterým se k lípě vrací. Pro řadu z nich zůstává důležitým symbolem,“ uvedl starosta Aleš Mergental.