Archeologové pracovali na valašskomeziříčském náměstí v letech 2021 až 2023. Rozsáhlý záchranný výzkum přinesl řadu cenných nálezů zachycujících hned několik vývojových etap města.
Nejstarší spadají do závěru 13. století, kdy byla objevena linie několika domů s dřevohlinitou konstrukcí. Dalším obdobím je konec 15. a začátek 16. století, které reprezentuje skupina zásobních jam uprostřed náměstí či objevení stop vodoteče. Nejmladší pak představují nálezy opěrných pilířů domů a štětové valounové dlažby z přelomu 17. a 18. století.
„Z důvodu absence písemných pramenů představují získané informace neocenitelný zdroj poznání počátku založení města v období vrcholného středověku,“ vyzdvihl význam objevů člen výzkumného týmu, archeolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Adam Fojtík.
Archeologové u vytržení, pod náměstím se skrýval 700 let starý dům |
„V rámci výzkumu byla nalezena keramika, zvířecí kosti, mince nebo dřevěné prvky. Ty byly podrobeny dendrochronologickému zkoumání a poskytly přesné datování objektů,“ doplnil archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel, který byl vedoucím celého výzkumu.
Tím nejvýznamnějším nálezem byl soubor kovových předmětů zemědělského a válečného charakteru ze začátku druhé poloviny 14. století v předsíni jednoho z objevených domů. Tento objev nemá v Evropě obdoby.
Archeologové našli například dvě radlice, krojidlo a nůž, shluk více jako dvou set kusů šipek do kuše nebo část kování kola vozu zřejmě vojenského charakteru.
Oceněné nálezy si bude moci v příštím roce prohlédnout i veřejnost v rámci výstavy na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Oba archeologové spolu s Petrem Zajícem z městského odboru kultury a památek ve Valašském Meziříčí zároveň představí i knihu o výzkumu náměstí.