Záchranáři se přiblížili k dálnici, sanitky z Otrokovic míří do tří okresů

  15:56
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje má v Otrokovicích novou výjezdovou základnu. Po třiceti letech se záchranáři přesunuli do rekonstruovaného areálu za 139 milionů korun. Dohromady už mají k dispozici šestnáct základen po celém regionu.

Záchranáři teď sídlí v nové výjezdové základně v Otrokovicích. (květen 2024) | foto: Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje

Nová základna stojí na strategické místě, na okraji tří okresů – Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Sanitky jsou navíc poblíž napojení na dálnici.

„V tuto chvíli je výjezdová základna v Otrokovicích kompletně vybavena a plně funkční, je moderní a prostorná. Zároveň je pracovištěm, jaké tady potřebujeme. Zajistí větší bezpečnost místních obyvatel a zároveň má kapacitu na rozšíření týmu, který bude potřebný na budované dálnici D55,“ upozornil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Středisko vzniklo přestavbou tří budov střední průmyslové školy. Proměna začala před dvěma lety a přesáhla 139 milionů korun. Záchranáři dosud sídlili v Otrokovicích v pronajatých prostorách místní polikliniky.

„Tam bylo stěží místo pro dvě výjezdové skupiny. Nová výjezdová základna nám dává prostor pro třetí výjezdovou skupinu. Do budoucna bude možné tento počet ještě navýšit,“ poukázal ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Navíc je zde k dispozici středisko pro řidiče sanitek s trenažérem, na kterém si mohou nacvičovat různé situace. Samotný trenažér je postavený na pohyblivé platformě a sedák řidiče s přístrojovou deskou jsou identické s vozidly VW Transporter, které záchranka v kraji používá. Pro zobrazení prostředí slouží pět obrazovek nebo brýle pro virtuální realitu.

Záchranka prodávala sanitky za pár desítek tisíc, posudky zkoumá policie

„Naši řidiči dosud absolvovali jen jízdy na polygonu v Jihlavě. Tímto trenažérem, na kterém dokážeme nasimulovat například různý stav vozovky, počasí, sestavit si vlastní prostředí a situace, získáváme zcela nové možnosti ve vzdělávání řidičů záchranky,“ vysvětlila vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska Dana Polášková.

V novém areálu je také zázemí pro záchranářský tým specializovaný na převozy pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou, takzvaný biohazard tým. Ten měl dosud své stísněné prostory ve výjezdové základně ve Zlíně.

Krajští záchranáři budou mít v budoucnu svou základnu také v Luhačovicích, kde se letos začne stavět už sedmnácté středisko.

9. června 2022

Autor: