Zlínský kraj čekají dramatické volby, stranám pomáhají známé osobnosti

  15:26
Krajské volby ve Zlínském kraji budou díky velké konkurenci možná nejnapínavější v celé republice. Kandiduje tam totiž několik známých osobností.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Přesně dvacet stran a hnutí odevzdalo kandidátní listiny do krajských voleb, které se konají druhý říjnový víkend. Ten počet není sám o sobě tak zajímavý jako spíše fakt, že až devět stran má reálnou šanci pokořit pětiprocentní hranici a dostat se do krajského zastupitelstva.

„Myslím si, že ve Zlínském kraji je vůbec největší konkurence z celé České republiky. Řada stran má naději dostat se nad pět procent,“ potvrdil politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Nové slůně, příspěvky na televizi i novorozence. Kampaň je plná bizarností

Kromě tradičních stran, jakými jsou ČSSD, ODS, KSČM či KDU-ČSL, jsou na východě Moravy silnější než kde jinde Starostové a Nezávislí, Strana práv občanů a spojení Soukromníků a Svobodných. Velké ambice má hnutí ANO, do zastupitelstva chce TOP 09.

Pomůže ODS bývalý šéf BIS Devátý?

K tomu, aby uspěly, mají stranám pomoci i známé osobnosti. Po třech letech zkouší štěstí ve volbách za ODS bývalý disident a šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý. V předčasných parlamentních volbách v roce 2003 získal z posledního místa kandidátky nejvíce preferenčních hlasů – 1 601.

Strany pro volby ve Zlínském kraji

  • ANO 2011
  • ČSSD
  • Dělnická strana sociální spravedlnosti – Imigranty a islám v ČR nechceme! (Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní Fronta)
  • Koalice Republikánů Miroslava Sládka, Patriotů České republiky a HOZK (Hnutí Občanů Za Kraje)
  • KSČM
  • Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
  • KDU-ČSL
  • Moravané
  • Národní demokracie
  • Ne ilegální migraci – peníze raději pro naše lidi (Strana zdravého rozumu, Česká strana národně sociální, Česká strana národně socialistická, Demokratická strana zelených)
  • Nezávislí
  • ODS
  • Otevřený kraj (Strana zelených, Česká pirátská strana)
  • Sdružení pro republiku – Republikánská stran Čech, Moravy a Slezska
  • Starostové a nezávislí
  • Strana práv občanů
  • Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura
  • Svobodní a Soukromníci
  • TOP 09
  • Úsvit – Národní koalice

(Poznámka: Strany jsou seřazeny podle abecedy)

„ODS považuju za slušnou stranu, která má nejslušnějšího předsedu,“ odůvodnil kandidaturu Devátý.

Šaradín ale upozornil, že v krajských volbách je důležitý lídr a především značka, tedy strana. „I proto ODS nemůže díky Devátému očekávat větší přísun hlasů. Navíc on má asi stejný počet příznivců jako odpůrců,“ míní Šaradín.

Devátý bude kandidovat na desáté pozici. Krajský šéf ODS Stanislav Blaha chtěl, aby byl ještě výš, Devátý na to ale nepřistoupil.

Bývalá ministryně má dát kandidátce větší váhu

O návrat do vyšších pater politiky se pokusí bývalá ministryně kultury Alena Hanáková, která hájí barvy hnutí STAN. Současná místostarostka Vizovic je však až dvacátá v pořadí a nemá přehnané ambice.

„Je to spíše symbolická podpora. Avšak když člověk kandiduje, musí počítat se vším,“ řekla Hanáková o možnosti, že ji voliči přednostními hlasy posunou výš.

Šaradín ale neočekává, že by výrazněji uspěla. „Spíše má dát kandidátce větší váhu,“ podotkl politolog.

Všichni Zemanovi muži

Strana práv občanů, která obhajuje pozici v krajské koalici s ČSSD a KSČM, sází na muže z okolí prezidenta Miloše Zemana. Lídrem je protokolista prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš (více zde), na 37. místě bývalý šéf české pobočky ruského Lukoilu a Zemanův nejbližší poradce Martin Nejedlý, pětačtyřicátý je hradní kancléř a krajský šéf strany Vratislav Mynář.

U Nejedlého, který má bydliště v Kunovicích a s médii dlouhodobě nekomunikuje, jde o druhý pokus získat hlasy ve volbách. V roce 2010 byl lídrem kandidátky v komunálních volbách v Kunovicích.

„Martin patří se svými podnikatelskými i životními zkušenostmi k osobnostem, které mohou uspět. Chce se také aktivně podílet na kampani,“ přiblížil Mynář.

V senátních volbách obhajuje křeslo ČSSD

Senátní volby na Kroměřížsku, jejichž první kolo se koná společně s krajskými, nemá tak nabité obsazení. Kandiduje devět místních osobností, které nejsou jinde příliš známé. Nelze tudíž očekávat vítězství známých tváří, jakými byli před dvěma lety František Čuba na Zlínsku a Ivo Valenta na Uherskohradišťsku.

Vítězství obhajuje ČSSD, jejíž senátor Miloš Malý však po neúspěchu v komunálních volbách nekandiduje. Nahradil ho místostarosta Holešova Jaroslav Chmelař.

Barvy KDU-ČSL bude hájit zastupitelka Bystřice pod Hostýnem Šárka Jelínková, která řídí tamní centrum pro seniory. Hnutí STAN nasadí primáře ortopedického oddělení kroměřížské nemocnice Vojtěcha Škrabala. Za ODS bude kandidovat Daniela Hebnarová, která byla do roku 2014 starostkou Kroměříže.

Za hnutí ANO kandiduje předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek. Komunisté vybrali členku komise při zastupitelstvu v Holešově Evu Badinkovou.

Za Nezávislé kandiduje podnikatel Zdeněk Zlámal. Koruna Česká vyslala do voleb obchodního zástupce Petra Šicla, Strana práv občanů advokáta a krajského radního Josefa Nováka.

Je však otázkou, zda 37. pozice není příliš nízko. „Někteří kandidáti kalkulují s tím, že je voliči vykroužkují. Může to být tento případ,“ zmínil Šaradín.

Podle něho strana nasazuje ve volbách to nejlepší, co má. Hraje totiž o vše. „Pokud neuspěje, bude to s ní špatné,“ podotkl politolog.

Výrazně ji však oslabuje neúčast někdejšího krajského radního a šéfa JZD Slušovice Františka Čuby, který před čtyřmi lety stranu díky preferenčním hlasům dostal na hejtmanství. Teď odmítl jít do voleb ze zdravotních důvodů. Pětkou kandidátky Strany práv občanů je ředitel automobilové soutěže Barum Czech Rally Miloslav Regner.

Soukromníci a Svobodní sází na Valentu

Díky hazardnímu magnátovi a senátorovi Ivo Valentovi mají šanci na úspěch strany Soukromníků a Svobodných. Valenta se totiž přestěhoval z Monaka do Zlína a stal se lídrem jejich společné kandidátky. „Zlínský kraj ztratil dynamiku,“ prohlašuje Valenta.

Na pokoření pětiprocentní hranice, která zaručuje mandát v krajském zastupitelstvu, by mělo každé straně stačit kolem osmi tisíc hlasů. A Valenta jich v prvním kole předloňských senátních voleb jen na Slovácku získal přes 14 tisíc.

„Bez peněz, lídra a promyšlené kampaně by byli Soukromníci a Svobodní neviditelní. S Valentou ale zvyšují konkurenci,“ zhodnotil se Šaradín.

Hejtman Stanislav Mišák z ČSSD, která poslední krajské volby vyhrála a sestavovala koalici, prohlásil už před rokem, že nebude potřetí za sebou lídr. Objevil se na 9. místě kandidátky, což ale s ohledem na to, že je známý už z dob, kdy byl starostou Otrokovic, může znamenat, že se díky preferenčním hlasům posune výrazně nahoru.

Autor: