iDNES.cz

Zlín pořídil chytré odpadkové koše. Mají lis a samy ohlásí, že jsou plné

  10:06
Ve Zlíně se objevily další tři chytré koše, které pojmou šestkrát více odpadu a když jsou plné, dokážou si samy přivolat svozové vozidlo. Celkově už jsou zde čtyři a město testuje, jak se osvědčí.

Chytré koše, které pořídil Zlín, pojmou díky zabudovanému lisu šestkrát více odpadu a když jsou plné, dokážou si samy přivolat svozové vozidlo. | foto: zlin.eu

Výhodou je, že v sobě mají zabudovaný lis, takže dokážou odpad stlačit a pojmou ho více. Svážet se mohou méně často než běžné kontejnery, což znamená úspory.

„Všechny tři chytré koše máme pronajaty za symbolické nájemné jednu korunu měsíčně. Teď máme před sebou tři měsíce zkušebního provozu. Při něm budeme sledovat jak spolehlivost a funkčnost, tak i případný efekt na snížení frekvence svozů a úsporu nákladů,“ popsal radní Pavel Simkovič.

První koš se objevil v září v parku Komenského, další stojí u supermarketu Albert na Jižních Svazích, na náměstí Míru a na zastávce městské hromadné dopravy v Dlouhé ulici – tedy na místech, kde bývají nádoby na odpad velmi rychle a často přeplněné.

Fotogalerie

Nové chytré koše mají zabudovaný automaticky pracující lis poháněný akumulátorem, jenž je dobíjený fotovoltaickým článkem. Umí přenášet stav své naplněnosti online a zároveň o množství odpadu informují diody. To všechno by podle výrobce mělo snižovat četnost svozu minimálně o 80 procent.

„První poznatky potvrzují předpoklad, že koš není potřeba tak často vyvážet. Zároveň nedojde k jeho přeplnění, sám včas upozorní dispečink,“ podotkl radní Jiří Jaroš.

Zkušební provoz nových košů potrvá tři měsíce, město se pak rozhodne, jak bude postupovat dál. Plošně je instalovat nebude, uvažuje o frekventovaných místech v centru.

„Může jít o zajímavý krok na naší cestě v hledání efektivních řešení pro čistější město,“ dodal Simkovič.

Technické služby mají ve Zlíně zhruba 1 100 odpadkových košů, z nichž každý vyváží minimálně dvakrát až třikrát týdně.

Autor:
zpět na článek