Nejdřív covid, teď ceny energií. Otevření hotelu ve Zlíně doba nepřeje

  16:06
Hotel v Obchodním domě v centru Zlína bude otevřený až v roce 2024, přestože s tím investor počítal dříve. Nejdříve termín posunul kvůli koronaviru, pak dostaly přednost jiné projekty. A přispěla k tomu i současná složitá ekonomická situace, provázená prudkým zdražováním nejen energií.

Zrekonstruovaný Obchodní dům. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Předpokládali jsme, že se na podzim letošního roku pustíme do dokončovacích prací, nakonec se ale harmonogram posunul,“ přiblížil Tomáš Blabla, ředitel Resortu Valachy, pod který bude hotel v Obchodním domě patřit.

„Momentálně dokončení hotelu směřujeme spíše k roku 2024, a to včetně relaxačního centra Energy Spa. V současné době máme hotové dva vzorové pokoje, podle kterých budeme budovat další,“ doplnil.

Hotel se bude nacházet v 8. a 9. podlaží památkově chráněné budovy, která pochází z baťovské éry a před pár lety prošla náročnou rekonstrukcí. „Hotel bude mít čtyři desítky pokojů kategorie čtyř hvězd v podobném standardu, jako jsou naše hotely Lanterna a Horal ve Velkých Karlovicích,“ řekl Blabla.

Vlastníkem hotelů je společnost HP Tronic, která má v Obchodním domě také své sídlo a kanceláře. Jedním z důvodů odkladu bylo to, že se zaměřila na rekonstrukci hotelu Lanterna, kde oproti původnímu plánu na budování nové terasy opravila i restauraci a vybrané pokoje.

Přímo v Obchodním domě pak dostaly přednost úpravy v sedmém podlaží, kde firma buduje další kanceláře. „Současná situace, která se vyznačuje zdražováním a všeobecnou nejistotou, byla dalším významným důvodem, kvůli kterému jsme zahájení stavebních prací odložili,“ zmínil Blabla.

Obchodní dům patří k nejvýraznějším funkcionalistickým dominantám Zlína. V roce 1931 ho nechal postavit Tomáš Baťa podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury. Ve své době budova patřila k unikátům díky své výšce i originálnímu vzhledu, jemuž dominovala okna, která se zužovala směrem vzhůru.

Tento koncept byl zachován i při přestavbě, první části budovy se otevřely v roce 2018. Loni firma na střeše devítipatrové budovy otevřela prosklenou multifunkční galerii Desítka, z níž je atraktivní výhled na město, který se z mnoha jiných míst v centru nenabízí.

Pronajímá ji ke společenským akcím, jako jsou svatby, oslavy i firemní setkání; hlavně od jara do podzimu. Zájem je značný.

„Vytíženost se liší měsíc od měsíce. Na konci roku v čase vánočních večírků už máme prakticky rozebrané lukrativní páteční a sobotní termíny,“ podotkl Blabla. Letos se v Desítce konala i výstava Salvadora Dalího.

10. listopadu 2018

Autor: