Bývalý vedoucí domova seniorů chce zpět. Tvrdí, že odcházel pod nátlakem

  9:10
Z domova pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku odešel jeho vedoucí Martin Liška. Okolnosti jsou však hodně nevšední, Liška říká, že dohodu o ukončení pracovního poměru podepsal pod nátlakem. Nyní by vzal své rozhodnutí z 31. srpna nejraději zpět. Jenže jeho nadřízená, ředitelka Sociálních služeb Uherské Hradiště Marie Fremlová, to vidí jinak.

Domov pro seniory v Nezdenicích. | foto: archiv OÚ Nezdenice

„Pan vedoucí ukončil k poslednímu srpnu pracovní poměr v naší organizaci. V oboustranně uzavřené dohodě podepsané Martinem Liškou a mnou je uvedeno, že rozvázání pracovního poměru je svobodným rozhodnutím obou stran,“ uvedla Fremlová s tím, že důvody, které jej k odchodu vedly, vůbec nezná.

Celý případ začal v sobotu 14. srpna. Pomocná kuchařka domova si na začátku přípravy snídaně všimla neobvyklého pěnění napouštěné vody. Jak se později ukázalo, důvodem byl čisticí prostředek, jehož stopy měla žena nalézt i v dalších pěti várnicích. Všechno vylíčila v e-mailu, jejž adresovala Liškovi.

„Jelikož byl víkend, k popisu události jsem se dostal až v pondělí. A kvůli nepřítomnosti tří zaměstnanců, kteří měli víkendovou službu, jsem se případem začal zabývat až od úterý, kdy už byli všichni na místě,“ popsal Liška.

Personál kuchyně vyloučil úmyslné zavinění i nedbalost některé z kuchařek. Celá událost tak stála pouze na výpovědi pomocné kuchařky a svědectvích k jediné konvici. Liška se proto podle svých slov snažil zjistit, kdo má pravdu.

„Zahájil jsem anonymní dotazníkové šetření, preventivně jsme stáhli čisticí prostředky do skladu a na pátek 20. srpna, kdy byl téměř celý tým v práci, jsme svolali mimořádnou poradu celé kuchyně,“ vysvětlil Liška.

Na jednu důležitou věc ale při svém plánování zapomněl. Ředitelka Sociálních služeb Uherské Hradiště Fremlová se o incidentu nedozvěděla jako první od něj, ale od jedné z pracovnic. Liška se jí o nálezu chemikálií v konvicích zmínil na závěr telefonátu, v němž vysvětloval snížení osobního příplatku u jedné ze zaměstnankyň.

Za „nestandardní“ označila jeho počínání i krajská radní pro životní prostředí a sociální služby Hana Ančincová. „To, co se stalo v kuchyni nezdenického domova, je velký problém. Reakce pana bývalého vedoucího nebyla podle mých zjištění vůbec adekvátní situaci,“ podotkla Ančincová.

Zatímco Liška podle ní s oznámením o nálezu nebezpečné látky otálel, pomocná kuchařka jednala okamžitě. „Na rozdíl od vedoucího projevila kuchařka velkou duchapřítomnost. V jídelně mohlo dojít k ohrožení zdraví a možná i života klientů,“ upozornila Ančincová.

Vedoucí Liška dostal od Fremlové písemné napomenutí a domníval se, že kárným pohovorem a výtkou vše skončilo. „Ředitelka mi ale sdělila, že postrádám řídicí kompetence, pro další fungování domova jsem rizikem a můj konec na vedoucím místě je nyní nezvratný. A předložila mi dvě možnosti. Buď budu odvolán, nebo podepíšu dohodu,“ líčí Liška.

Policie případ odložila, trestný čin se nestal

„V dohodě o rozvázání pracovního poměru je uvedeno, že se jedná o svobodné rozhodnutí obou stran,“ zopakovala v reakci Fremlová. Ve stejném duchu se vyjádřil rovněž hejtman Radim Holiš, jemuž Liška adresoval osobní dopis s vlastní verzí odchodu.

„Celý postup je v kompetenci a v zodpovědnosti vedoucí zařízení a já ze své pozice nemám kompetenci na tom nic měnit. Pan Liška svým podpisem potvrdil, že obě strany se na odchodu dohodly,“ reagoval pro MF DNES Holiš.

Liška dnes přiznává, že dohodu podepsal pod návalem stresu z nečekané události a tehdy ještě probíhajícího policejního vyšetřování. K podpisu jej prý vedla rovněž představa, že v případě odvolání z místa by přišel o dobré jméno. Nyní všeho lituje a tvrdí, že by ve stejné situaci jednal jinak.

„Podpis dohody, to byla chyba, ale navzdory všemu mám stále chuť do stejné práce. Jakmile hejtmanství vypíše výběrové řízení na vedoucího domova v Nezdenicích, okamžitě se přihlásím,“ potvrdil Liška.

Policie se případem začala zabývat na podnět Sociálních služeb v Uherském Hradišti. Případ ale nedávno uzavřela s tím, že k žádnému trestnému činu či pokusu o něj nedošlo.