Nemocnice ve Zlínském kraji si na opravy a vybavení rozdělí miliardu z EU

  9:20
Záchranná služba Zlínského kraje a tamní nemocnice uspěly s žádostmi o peníze z evropského programu React-EU a získaly dohromady 1,2 miliardy korun. Podle podmínek musejí všechny akce, na které je použijí, mít hotové do konce roku 2023.

Nemocnice v Uherském Hradišti peníze využije na nákup přístrojů. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

„Nemocnice na to nebyly připravené a musely se velmi rychle zorientovat, aby splnily podmínky získání dotace. Ustály to, náležitosti splnily a byly stoprocentně úspěšné,“ prohlásila náměstkyně hejtmana za zdravotnictví Olga Sehnalová.

„Je to významná pomoc, která zlepší zařízení všech krajských nemocnic nezbytným vybavením od nemocničních lůžek po nákladnou přístrojovou techniku,“ doplnila.

Program vytvořila Evropská unie v souvislosti s pandemií covid-19 i na posílení kapacit ve zdravotnictví. Některá zařízení použijí peníze na stavební úpravy, ve většině případů ale pořídí nové přístroje, vybavení a techniku.

Nejvyšší částku, přes 700 milionů korun, bude čerpat Baťova nemocnice. Za půl milionu například zmodernizuje jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení, diagnostická pracoviště nebo laboratoře.

„Za 150 milionů zkvalitní péči o onkologické pacienty, kteří jsou více ohrožení komplikovaným průběhem covidu a je u nich vysoká pravděpodobnost úmrtí,“ upřesnil Jan Vandík z tiskového oddělení kraje.

Nemocnice také použije 60 milionů na rekonstrukci hematologicko-transfuzního oddělení i na pořízení přístrojů do laboratoří.

Kroměřížské nemocnici pomůže dotace k tomu, aby postupně obnovila přístrojové vybavení, hlavně monitory vitálních funkcí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a jednotkách intenzivní péče.

Koupí i nové laparoskopické věže, anesteziologické přístroje, operační stoly na zákrokové sály, ventilátory umělé plicní ventilace, polohovací nemocniční lůžka, transportní vozíky, rentgeny a ultrazvuky. Na to dostane 138 milionů korun.

Záchranka bude mít novou výjezdní stanici

O dva miliony méně bude mít k dispozici Vsetínská nemocnice. Největší akcí příštího roku bude pořízení magnetické rezonance, špičkového zobrazovacího přístroje který dlouhodobě na Valašsku chyběl.

Za dotaci ale nemocnice doplní i vybavení covidových jednotek, část financí půjde na gynekologicko-porodnické oddělení nebo na vybavení pro jednotky intenzivní péče a operační sály.

Nejnižší, ale i tak významnou částku, 115 milionů, dostane Uherskohradišťská nemocnice. Peníze použije na nákup plicních ventilátorů, monitorů životních funkcí, defibrilátorů, lůžek intenzivní péče, operačních stolů pro gynekologii, mamografu, mobilního rentgenu nebo zobrazovacího přístroje SPECT/CT.

Už v lednu začne peníze investovat Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Zahájí totiž stavbu nové výjezdové základny v Otrokovicích. Z programu se jí podařilo získat 90 procent nákladů, tedy 85 milionů korun.

Autor: