Promrháte miliony, tepe opozice zlínskou nemocnici kvůli bourání prádelny

  8:38
Ve Zlíně se chystá první krok největší krajské investice posledních let. Zamýšlenému centrálnímu pavilonu v Baťově nemocnici za zhruba tři miliardy korun musí nejdříve ustoupit bývalá prádelna a sousední budova. Vyhlášená soutěž na bourací práce teď vyvolala kritiku krajské opozice a zabývá se jí antimonopolní úřad.

Budova interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (duben 2021). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Tato veřejná zakázka je evidentně vyhlášená v rozporu s dobrými mravy a zákonem o veřejných zakázkách. Jeví se jako předem připravená a korupční. Nemocnici hrozí promrhání až sedmi milionů korun,“ prohlásil na nedávném zasedání zastupitelů opoziční krajský zastupitel za hnutí STAN Petr Gazdík.

„Jde o to, že jsme přesvědčeni z ceníku stavebních prací, že akce se dá udělat za pět milionů,“ upozornil opoziční zastupitel za KDU-ČSL Jiří Čunek.

Hejtman Radim Holiš (ANO) nechtěl o zakázce jednat, protože k ní neměl potřebné informace. Legitimní postup podle něj je, aby se tím nejdříve zabývalo představenstvo a dozorčí rada, teprve pak případně zastupitelé. Dozorčí rada se mimořádně sejde dnes.

„Bez přípravy to nepovažuji za korektní jednání, ale spíše za politikum,“ oznámil hejtman na zastupitelstvu. Nemocnice se nařčení o korupci brání.

„Toto tvrzení jednoznačně odmítáme. Soutěž byla vypsána v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a probíhá transparentně. Cenu jsme stanovili podle projektu z roku 2015, kde byly bourací práce vyčísleny na 9,4 milionu korun, a tuto cenu jsme aktualizovali podle celostátního ceníku,“ reagoval pro MF DNES ředitel nemocnice Michal Filip. „Předpokládáme, že účastník soutěže poskytne cenu nižší,“ dodal.

Nemocnice vyhlásila soutěž na demolici dvou budov v létě, předběžně hodnotu stanovila na 11 milionů korun a také si zadala požadavky na zkušenosti a kvalifikaci zájemců. Přihlásily se firmy ze Zlína, Ostravy a z Prahy. Dvě podaly cenové nabídky a z nich se v současné době vybírá vítěz, který bude jasný v polovině měsíce.

Antimonopolní úřad dostal dva podněty na údajnou nezákonnost zadávacích podmínek.

Některým dodavatelům vadí vysoké požadavky

Opozice nebyla první, kdo se nad touto zakázkou pozastavil. Jak je zřejmé ze seznamu veřejných zakázek, nemocnice své nároky vysvětlovala i některým zájemcům.

Po uchazečích totiž v podmínkách soutěže žádala, aby měli za sebou během posledních pěti let demolici budovy za minimálně deset milionů korun, v několika případech se muselo jednat o demolici dvou budov v jednom areálu a minimálně v jednom případě o bourání ve zdravotnickém areálu za provozu.

„Požadavky jsou neúměrně vysoké, hlavně v požadavku nepřiměřeného počtu doložených stavebních prací obdobného charakteru a v požadované výši finančního objemu za každou zakázku, který není úměrný předpokládané hodnotě veřejné zakázky. Nepřiměřené nastavení kritérií je v rozporu se zásadou zákazu diskriminace,“ namítal jeden z uchazečů.

„Pokud by si zadavatel ověřil, kolik bylo v posledních pěti letech realizováno demolic pozemních staveb ve Zlínském kraji či na území republiky v rozsahu nad deset milionů, muselo by být zcela zřejmé, jak malý počet uchazečů je schopen kvalifikaci splnit,“ upozornil další.

Cena demolic v nemocnicích se různí

Podle nemocnice ale požadavky odpovídají zakázce a snaze vybrat kvalifikovaného dodavatele.

Gazdík na zastupitelstvu zmínil, že například olomoucká fakultní nemocnice bourala ve svém areálu budovu o objemu 15 tisíc kubíků za 4,8 milionu korun. Bourací práce v Baťově nemocnici jsou podle něj v objemu deset tisíc kubíků.

Staré nefunkční budovy likvidují i v jiných nemocnicích v republice a náklady se pohybují v rozmezí od 1,5 až do 9 milionů korun, mohou být ale i dražší.

Jen pro srovnání, například demolice pavilonu v oblastní nemocnici v Jičíně o objemu 16 tisíc kubíků vyšla na 4,5 milionu korun. V Kroměřížské nemocnici šla před pěti lety k zemi mazutová kotelna a kraj za to zaplatil devět milionů. Fakultní nemocnice v Hradci Králové letos bourala třípodlažní budovu vysloužilé transfuzní stanice za šest milionů.

Autor: