Přilepší si? Zvyšování mezd zaměstnanců se zatím týká pouze části podniků

  8:52
O šest procent se letos zvednou mzdy zaměstnancům uherskohradišťského holdingu Mesit, který vyrábí pro letecký a vojenský průmysl. Loni to bylo o pět procent. U dalších velkých firem ze Zlínského kraje však zatím není jasno. Tvrdá vyjednávání o platech se tu teprve vedou.

V otrokovické pneumatikárně Continental Barum nebylo ještě na začátku ledna 2025 jasné, kolik dostanou zaměstnanci přidáno. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pracovníkům Mesitu se navíc zkrátí pracovní doba ze 40 na 37,5 hodiny týdně. „Potřebujeme motivované pracovníky, kteří nám pomohou rozvíjet dynamické obory našeho podnikání,“ sdělila marketingová ředitelka Mesitu Markéta Kubíková.

A změn je více. Pokud bude mít podnik nedostatek zakázek a bude méně práce, lidé budou dostávat místo 60 procent hned 80 procent mzdy. Příspěvek za specifické pracovní prostředí se zvýší z 18 na 25 korun za hodinu, příspěvek na stravování z 65 na 75 procent.

„Benefitní systém bude navýšen na částku 15 tisíc, což znamená nárůst o tři tisíce korun,“ upřesnila Kubíková.

Pád haly nepřežilo osmnáct lidí, o tragédii v Mesitu lidé neměli nic vědět

Vedení Mesitu vyhovělo odborům ve větší míře než v minulých letech, protože výhled na letošní rok ohledně zakázek vypadá velmi dobře. Zejména díky odbytu v oblasti obranného průmyslu a letectví.

Většina firem, které MF DNES oslovila, však tak růžový rok 2025 neočekává. S uzavíráním kolektivních smluv většinou váhají, někde platnost stávajících posunují o čtvrt roku.

Podniky se domlouvají s odboráři

Zaměstnanci otrokovické pneumatikárny Continental Barum zpravidla už před koncem roku věděli, o kolik si polepší. Letos je to jinak. „Dosud nedošlo ke shodě mezi možnostmi firmy a požadavky odborové organizace,“ zmínila mluvčí otrokovické společnosti Regina Feiferlíková.

Jednání budou pokračovat během ledna. Loni dostali zaměstnanci přidáno sedm procent. Jak to bude letos, zatím netuší.

Velké firmy ve Zlínském kraji zvyšují mzdy, odbory však chtěly ještě víc

To platí také pro zlínskou Kovárnu Viva, kde začalo vedení s odbory vyjednávat loni v prosinci. „Vzhledem pokračujícím jednáním se zákazníky o objemech a cenách na rok 2025 bylo domluveno další jednání na začátek února,“ vysvětlil ředitel František Červenka.

Podnik netuší, kolik toho bude vyrábět a za kolik prodávat. Záležet bude na klíčových odběratelích z oblasti automobilového průmyslu. Loni zaměstnancům Vivy vzrostly mzdy v průměru o téměř sedm procent.

„Na první jednání přišly odbory s požadavky, které neodpovídaly současné situaci a nejistotě na trhu. Také z toho důvodu bylo další jednání odloženo,“ podotkl Červenka.

Mzdy se budou řešit během ledna

Odbory požadují větší zvyšování mezd, protože životní náklady stále rostou, zdražují se potraviny i veřejná doprava. Otázkou je, jak to bude letos s energiemi.

Ve valašskomeziříčské chemičce Deza a napajedelské plastikářské společnosti Fatra, jež patří pod holding Agrofert, začnou řešit zvyšování mezd během ledna. „V této době očekáváme návrh odborových organizací působících v naší společnosti na úpravu textu kolektivní smlouvy. Součástí návrhu je tradičně též požadavek na úpravu mezd a benefitů,“ sdělil za Dezu mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

V obou společnostech mají nové smlouvy platit od dubna a měly by ocenit práci lidí, přičemž jednání se budou týkat i benefitů, a současně zachovat konkurenceschopnost podniků. V Deze loni dostali lidé přidáno v průměru pět procent, ve Fatře pět procent dělnické a tři procenta technické profese.

„Ekonomická situace společnosti není jednoduchá, stejně jako není jednoduchá v celém chemickém průmyslu,“ upozornil za Dezu Heřmanský.

Plastikářská společnost už mzdy zvýšila

„V loňském roce u nás došlo k výraznějšímu poklesu produkce pro tuzemský trh o zhruba 20 procent. Způsobený je nestabilní situací v oblasti dřevozpracujícího průmyslu a stavebnictví,“ řekl ředitel sazovické strojírenské společnosti Dudr Tools Ondřej Turecký.

Rozdíl se ale podle něj podařilo zatím pokrýt zvýšeným odbytem na zahraničních trzích. Při splnění plánů vedení letos počítá s vyplácením odměn zaměstnancům.

Minimum lidí i kyslíku. Nový sklad pneumatik v Otrokovicích obslouží roboti

Ve zlínské plastikářské společnosti Spur o zvyšování mezd už vedení rozhodlo, nechce však sdělit, o kolik to bylo. „Benefity jsme doplnili o cílovou odměnu, která je závislá na plnění plánu,“ uvedla personální manažerka Helga Gregarová.

Mzdy se zvýšily podobně jako v jiných plastikářských firmách a vedení Spuru přihlíželo i k očekávanému ekonomickému vývoji v oboru. Loni se zvedly o necelých pět procent.

V další zlínské plastikářské společnosti Promens si zaměstnanci polepší o čtyři procenta, což je stejně jako loni, ovšem až od začátku dubna.

„Je to maximum, kolik si můžeme v současnosti dovolit,“ zdůraznil ředitel Robert Zatloukal. „Lidé vnímají, že hledáme rovnováhu všech na podniku zainteresovaných stran, jak pracovníků, tak zákazníků, vlastníka či banky.“

Jasno naopak zatím nemají v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde jednání s odbory stále probíhají a stávající kolektivní smlouva platí do konce února. „Nyní již víme, že nová úhradová vyhláška nám neumožní navýšení do tarifů,“ naznačila mluvčí špitálu Dana Lipovská.

Autor: