Lesy na Valašsku vydaly další poklad, tentokrát 818 stříbrných mincí

  10:54
Nesmírně cenný archeologický nález zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko. Žena se synem objevila v Loučce na Valašskomeziříčsku poklad obsahující 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky. Po dokončení potřebných rozborů si ho bude moci prohlédnout i veřejnost.

Rok 2021 byl z hlediska archeologických nálezů nejúspěšnějším v historii Valašska. Nejvzácnější objev pocházel z obce Ústí u Vsetína, kde skupinka kamarádů našla nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století.

A vzácným nálezem začal i letošní rok. „Před dvěma týdny vyrazila paní Petra, která si nepřeje zveřejnit celé jméno, se svým třináctiletým synem Michalem na procházku po okolí Polic,“ popsal mluvčí muzea Jiří Koňařík.

Na místě zvaném Ratíkov, které se nachází na katastru sousední Loučky, si všimli, že kousek od cesty vyčuhují z půdy kolem rozhrabaného pařezu kousky hliněné nádoby a mince. „Já bych to možná ani nepoznala, ale syna ve škole hodně baví dějepis a hned říkal, že to bude určitě něco vzácného,“ řekla nálezkyně muzejníkům.

Svůj objev ohlásili do Muzea regionu Valašsko, pod jehož patronaci spadají všechny podobné případy v této části Zlínského kraje. Hned na místě si poklad převzal archeolog muzea Samuel Španihel.

„Nález obsahoval fragmenty hliněné nádoby neznámé provenience a soubor mírně až silně korodovaných stříbrných mincí v počtu 818 kusů, z nichž byla většina spojena do několika různě velkých slepenců. Na místě jsem provedl ještě dohledávku, při které jsem objevil už jen několik málo kusů jednotlivých mincí,“ popsal Španihel.

Poklad putoval do muzea, kde v následujících měsících projde podrobným průzkumem, čistěním a konzervací. „Z prvotního zkoumání nebylo možné vzhledem k degradaci mincí určit typologický a chronologický rozsah souboru. Rámcové určení několika lépe dochovaných kusů směruje ke grešlovým a krejcarovým ražbám Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků,“ nastínil Španihel.

Velmi obecně je tedy možné depot datovat do průběhu 17. a začátku 18. století. „Zbarvení střepů i složení materiálu nádobky pak naznačují, že nepochází z naší oblasti, ale nejspíš z nějakého důlního regionu,“ doplnil archeolog.

Prvotního zkoumání pokladu se v restaurátorské dílně zámku Kinských ve Valašském Meziříčí zúčastnili i oba nálezci. „Chtěla bych jim moc poděkovat za to, že poklad odevzdali. Pomohou tak odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost,“ uvedla krajská radní odpovědná za kulturu Zuzana Fišerová.

Pochvalu si vysloužil i samotný archeologický tým. „Dlouhodobě odvádí skvělou práci, což se kromě jiného projevuje i v tom, že má velkou důvěru u veřejnosti,“ prohlásil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. 

Podrobný průzkum pokladu z Polic bude probíhat několik měsíců. Odborníci s ním začnou až poté, co bude kompletně dokončena analýza loňského nálezu v Ústí u Vsetína.

„Je to běh na dlouhou trať, protože je třeba provést řadu úkonů a ne všechny se dělají u nás v muzeu. Ve finále ale díky nim budeme umět poskládat komplexní historický obraz obou objevů,“ vysvětlil Španihel s tím, že po dokončení všech procedur budou vystaveny v některé z poboček Muzea regionu Valašsko.