Vyzkoušeli už všechno a bolest neustupuje. Migrénu léčí specializovaná centra

  12:32
Od běžné bolesti hlavy se dost liší a trápí čím dál více lidí. Podle výzkumů bojuje s migrénou každý desátý člověk, což v případě Zlínského kraje znamená asi 58 tisíc obyvatel. Ve specializovaných centrech jim odborníci pomáhají i biologickou léčbou.

Do neurologické ambulance v Uherskohradišťské nemocnici přichází denně několik pacientů trpících bolestí hlavy z různé příčiny. Velkou část tvoří primární bolesti hlavy, mezi které spadá i migréna.

„Člověk dokáže migrénu velmi dobře popsat. Má středně silné až silné bolesti, kvůli kterým musí odejít z práce a nemůže vykonávat běžnou činnost,“ popsala neuroložka Uherskohradišťské nemocnice Kristýna Kozumplíková.

„Fyzická aktivita bolest zhoršuje, takže migrénici často vyhledávají klidná a tichá místa k ulehnutí. Mohou být přítomny i další doprovodné příznaky jako zvracení, přecitlivělost na světlo, hlasitý zvuk či pachy,“ dodala.

Baťova nemocnice má svého psychiatra, řeší úzkosti i sebevražedné jednání

Kozumplíková se svými kolegy pracuje v Centru léčby bolesti hlavy, která jsou v kraji čtyři. Právě tato místa pomáhají i pacientům s těžkou formou migrény. Řada lidí ale o jejich existenci nemá obyvatel tušení, přitom jim mohou hodně pomoct.

Kde selže běžná léčba, nastoupí biologická

„Někdy pacienti mohou mít pocit, že vyzkoušeli už všechno, a stále nenacházejí úlevu,“ poznamenala lékařka.

„V centru se zabýváme i komplikovanými případy, k dispozici máme nejmodernější možnosti včetně cílené biologické léčby, která je indikována v případě čtyř a více migrén do měsíce a po selhání běžné preventivní léčby. Biologická léčba je v Česku vázána právě na Centra bolesti hlavy,“ dodala Kozumplíková.

Migrénou, která patří mezi závažná neurologická onemocnění, jsou nejvíce ohrožení zaměstnanci, kteří pracují na směnný provoz, mají noční služby nebo mají rodinnou zátěž. Pacientům je většinou mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Objevují se ale i u dětí, případně seniorů.

Farmaceut v nemocnici poradí s léky, lidé jich někdy užívají příliš

„Na vznik migrény může mít vliv řada faktorů, například stres, kterému je člověk vystavený. Přesné příčiny ale nejsou zcela objasněny,“ poukázala lékařka Kozumplíková.

Centrum v Uherském Hradišti funguje od letošního roku a kromě obyvatel regionu slouží i pacientům ze sousedního Jihomoravského kraje, kteří by jinak museli do centra v Brně.

Dnes od 16 do 19 hodin se v Uherském Hradišti, stejně jako jinde po republice, otevřou dveře veřejnosti. Zájemci se zde mohou bez předchozího objednání setkat s odborníky při individuální konzultaci.

„Mohla jsem své potíže probrat s lékařem v soukromí a zeptat se ho na všechno, co mě zajímalo. Také mi pomohlo, když jsem zjistila, že v tom nejsem sama, ale že lidí, kteří trpí stejně, je hodně,“ zhodnotila loňský den otevřených dveří v Praze pacientka Marie.

26. září 2024

Autor: