iDNES.cz

Valašská radnice varovala občany před medvědem, vyklubal se z něj pařez

  15:58
Poplašnou zprávu omylem vypustila do světa radnice valašské obce Zubří. Na svém webu informovala o výskytu medvěda v lese, což doplňovala i fotografie pořízená z dálky. Když ale na místo vyrazili pracovníci ochrany přírody, ukázalo se, že je to jen pozůstatek vyvráceného stromu.

Snímek údajného medvěda v lese u Zubří, z něhož se nakonec vyklubal kořenový bal z vývratu buku. | foto: Město Zubří

„Upozorňujeme občany, že v katastru města Zubří – Horní konec byl spatřen medvěd. Po konzultaci s ochranáři a místními myslivci prosíme, aby se případní houbaři chovali obezřetně a vyhýbali se houštinám, ve kterých šelmy hledají útočiště,“ uvedl v úterý na webu města místostarosta Zubří Aleš Měrka.

O den později ale radnice varovnou informaci, která se mezi lidmi začala okamžitě masivně šířit, uvedla na pravou míru.

„Zpráva o výskytu medvěda v katastru obce Zubří byla falešná. Po terénním ověření pracovníky ochrany přírody bylo zjištěno, že se jedná o kořenový bal z vývratu buku. Přítomnost medvěda tedy nebyla aktuálně v katastru Zubří potvrzena,“ přiznal v doplněné zprávě Měrka.

„Výskyt medvěda se však ve Veřovických vrších v budoucnu vyloučit nedá. Chráněná krajinná oblast Beskydy je územím s trvalým výskytem všech tří druhů velkých šelem (vlk, rys, medvěd), proto nebude jistě na škodu, když se budou houbaři a sběrači lesních plodů chovat v horách obezřetně,“ doplnil.

V současnosti mají odborníci přehled o aktivitě medvědice Emy. Ta ujde denně desítky kilometrů a za tři měsíce od připevnění telemetrického obojku a speciálního čipu se pohybovala na rozlehlém území asi 1 300 kilometrů čtverečních Moravskoslezských i Vsetínských Beskyd a Javorníků, na jejichž slovenské straně v současnosti nejčastěji přebývá. Žije však velmi skromně a k lidským obydlím se přiblíží, jen když to je nezbytně nutné.

V červnu lidé viděli medvěda na Břeclavsku, na Hodonínsku jej tehdy navíc údajně zachytila fotopast.

O měsíc dříve zase chovatel v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku viděl medvěda, kterého se mu podařilo zahnat.

Na Slovensku jsou častější kontakty lidí s medvědy. Na začátku srpna tam například medvědice zaútočila na fotografa, kterého zranila. V červenci zase v Tatrách český turista utíkal před medvědem a poranil si při tom kotník.

Autor:
zpět na článek