K soudu se dostal i případ matky lihového bosse Březiny, hrozí jí 10 let

  15:28
K soudu musel další člen rodiny lihového bosse Radka Březiny, který si odpykává třináctileté vězení za daňové úniky. Po jeho bratrovi, manželce a otci to je teď jeho matka Marie Březinová. Hrozí jí až deset let za mřížemi za několik trestných činů, jež podle žalobce nepřímo souvisejí s obřími podvody jejího syna.

Marie Březinová podle obžaloby vyváděla peníze z firmy svého syna Radka Březiny (na snímku). | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z firmy Energoinvestment, kde byl Březina jednatelem a kam měly také jít peníze z jeho lihových podfuků, podle obžaloby společně s matkou vyvedli několik milionů korun na základě vykonstruované smlouvy a daňových dokladů. A to v době, kdy už byl Březina za mřížemi a jeho majetek měl propadnout státu.

„Šlo o snahu vyvést peníze z Energoinvestmentu, dokud tam ještě nějaké byly. Obchodní podíl Radka Březiny v této firmě spadal do zajištění jeho majetku v daňové věci, jinak by se k tomuto majetku z titulu společníka nedostal,“ řekl žalobce Radek Bartoš z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Podle něho je případ odnoží hlavní lihové větvě, v níž byla většina aktérů pravomocně odsouzena v čele s jejím šéfem. Březinová však není souzena za praní špinavých peněz jako její bývalý manžel Vladimír Březina, jehož soud zatím nepravomocně osvobodil. Obžalovaná je ze zpronevěry, podvodu a pokusu o poškození věřitele.

Pouze předstírala, že existuje její závazek, řekl žalobce

V této kauze jde hlavně o to, že podle žalobce Březinová fiktivně půjčila firmě Energoinvestment 10 milionů korun a peníze si pak reálně vybírala zpátky, čímž jí způsobila škodu přes sedm milionů korun. Smlouvu podepsala i s daňovými podklady teprve zpětně v letech 2013 a 2014 i se svým synem. Spolu s ní je obžalovaný Antonín Dospiva, který měl dokumenty k podpisu připravit.

„Bylo to nepravdivé. Pouze předstírala, že existuje její závazek. Přiměla zaměstnance, aby jí převedli peníze a obohatila se ke škodě společnosti,“ řekl Bartoš. „Zbývající část takto vyrobené pohledávky uplatnila v insolvenčním řízení a požadovala její zaplacení,“ dodal.

Tím byl tratný stát, protože společníkem firmy už je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle žalobce připravila věřitele svojí pohledávkou o zhruba 700 tisíc korun. Měla také plnou moc od svého syna, který byl ve vězení, takže majetek firmy mohla postupně zpeněžovat.

Prodala například jeho ferrari. Z účtu společnosti si také na svůj účet převedla 2,8 milionu korun. To měla být cesta k umoření pohledávky.

Když mě někdo poprosí, reaguju pozitivně, hájil se Dospiva

Březinová se při zahájení procesu hájila tím, že peníze firmě svého syna postupně v letech 2010 až 2012, kdy byl Březina zatčen, skutečně půjčila. Ovšem bez dokladů.

„Pravidelně mi je vracel, půjčky se překrývaly. Vždy šlo o statisíce až miliony. Nesepisovali jsme smlouvy, vedla jsem si deníček s částkami,“ tvrdila Březinová.

Obvinění označila za vykonstruované. U soudu přečetla vyjádření a potom odmítla odpovídat na otázky. Kromě své obhajoby si postěžovala, že musela před soud.

„Myslím si, že mě perzekuovali, protože jsme všichni Březinovi, že je potřeba je všechny soudit a vzít jim majetky. Ve výčtu jsem chyběla já, orgány činné v trestním řízení musely něco udělat,“ stěžovala si Březinová.

„Myslela jsem si, že je v naší zemi spravedlnost, ale po této perzekuci se tomu nedá věřit. Snad si nemyslíte, že bych tak hluboce klesla a dělala něco nepoctivého,“ řekla soudnímu senátu matka lihového bosse.

Dospiva mluvil obsáhleji. Svůj podíl viny zpochybňoval, byť uznal, že vyhotovovat antedatované smlouvy a daňové doklady nebylo správně.

„Neměl jsem udělat doklady ani smlouvu, ale mám problém, že když mě někdo poprosí, reaguju zpravidla pozitivně. Nejsem schopen pochopit, kde jsem udělal zločin,“ zmínil Dospiva.

Autor: