Pacienti z Valašska musí za rezonanci dojíždět, v březnu ji získá Meziříčí

  9:32
Nemocnice ve Valašském Meziříčí pořídí magnetickou rezonanci. Přístroj za 17 milionů bude pátý ve Zlínském kraji, ve vsetínském okrese však dosud chyběl.
Liberecká nemocnice si pořídila druhou magnetickou rezonanci, špičkový přístroj...

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zobrazuje mozek, míchu, kostru, játra, srdce, svaly, klouby nebo třeba dělohu. Pomáhá odhalit rakovinu, záněty v těle, onemocnění páteře i roztroušenou sklerózu. V mnoha oborech je dnes pro lékaře nepostradatelná.

Magnetická rezonance, která patří mezi špičkové moderní zobrazovací a diagnostické přístroje, bude sloužit i pacientům na Valašsku. Pořídí ji nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí. Pracoviště, na němž bude sloužit, se už připravuje.

„Toto vybavení tady zásadním způsobem chybí. Pacienti musejí na vyšetření do Ostravy či Olomouce, což je více než hodina jízdy. A pokud nejste zdravotně v pořádku a trpíte bolestmi, je tak náročné cestování velmi nepříjemné,“ vysvětlil kardiolog a internista Aleš Herman, předseda představenstva společnosti Agel, která nemocnici provozuje.

Magnetická rezonance v tomto zařízení bude teprve pátou ve Zlínském kraji. Oproti jiným regionům, které jich mají až dvojnásobný počet, je to stále málo. Dva přístroje jsou k dispozici lékařům a pacientům v Baťově nemocnici ve Zlíně, po jednom mají nemocnice v Kroměříži a Uherském Hradišti. Nově bude toto vyšetření srovnatelně dostupné i pacientům ve vsetínském okrese.

„Předpokládáme, že ročně bude provedeno mezi třemi až čtyřmi tisíci vyšetření,“ odhaduje mluvčí Agelu Radka Miloševská.

Rezonance nepoužívá škodlivé záření

Odborníci se bez magnetické rezonance v mnoha případech neobejdou. Lékaři díky němu získají snímky ve vysokém rozlišení, takže snadněji a přesněji stanoví diagnózu. Rezonance je navíc šetrnější k pacientům, protože nepoužívá škodlivé záření.

„Vzhledem k personálním nárokům i vyšším pořizovacím a provozním nákladům nepatří magnetické rezonance v českých a slovenských nemocnicích ke standardu,“ poznamenal Herman.

V Meziříčí chtějí přístroj instalovat v březnu příštího roku. Umístěný bude na nové poliklinice v přízemí, kde dosud sídlily plicní a interní ambulance, jež se přesunuly na jiná místa.

„Stavební firma musí mimo jiné vyztužit stropní konstrukci, aby měla dostatečnou nosnost, odstínit magnetické záření od okolních prostor a vyšetřovnu oddělit pomocí konstrukcí s vysokou neprůzvučností kvůli snížení intenzity zvuku,“ upozornil předseda představenstva valašskomeziříčské nemocnice Milan Leckéši.

Na plánovaná vyšetření se čeká týdny

Magnetickou rezonanci potřebuje ročně přes deset tisíc pacientů ze Zlínského kraje. V akutních případech je k dispozici okamžitě, ale u plánovaných vyšetření museli pacienti vydržet několik týdnů.

„Čekání závisí také na typu vyšetření, některá jsou náročnější, jiná méně. Ve zlínské nemocnici se na některá plánovaná vyšetření skeletu v obvyklém neomezeném režimu zdravotní péče čekalo několik týdnů, na složitější vyšetření mozku například i tři měsíce,“ poukázal Egon Havrlant, mluvčí nemocnic Zlínského kraje.

V Uherskohradišťské nemocnici se na většinu neakutních vyšetření bylo možné objednat do čtyř až šesti týdnů. V Kroměřížské nemocnici jsou čekací doby ještě kratší.

„Ve Zlíně jsme se snažili čekací doby alespoň částečně zkrátit i objednáváním pacientů na víkendové dny,“ doplnil mluvčí.

Nejnovější, čtvrtá magnetická rezonance, začala v Kroměřížské nemocnici sloužit loni a spolu se stavbou přišla na zhruba 130 milionů korun. Před čtyřmi lety pořídila druhý přístroj Baťova nemocnice za 27 milionů. Na konci minulého roku zmodernizovala svoji rezonanci Uherskohradišťská nemocnice, stála 26 milionů korun včetně osmiletého servisu.

Autor: