Vlekaři zasněžují, přestože netuší, kdy budou moct zase otevřít

  10:08
Byla to velmi krátká radost. Provozovatelé několika málo lyžařských středisek ve Zlínském kraji, kde měli minulý týden otevřeno, si úvod sezony pochvalovali. Kvůli vládním nařízením však museli v neděli vleky zase vypnout a teď se bojí, co bude dál.

V zasněžování pokračují na sjezdovkách ve Velkých Karlovicích. | foto: Resort Valachy

„Začátek se vydařil. Je vidět, že lidé mají velkou chuť lyžovat. Nejlepší to bylo 26. prosince, kdy přálo počasí a dorazil velký počet návštěvníků,“ hodnotil Lubomír Orel z lyžařského areálu Stupava.

Podle něj si vlekaři potvrdili, že lyžovat se dá i při dodržování bezpečnostních opatření. „U vleku byl had o několika řadách, lidé byli ukáznění i co se týče zakrytí obličeje a dalších věcí.“

Velký zájem lyžařů zaznamenali i v Karolince. „Až mě to překvapilo, protože ze začátku nebyly podmínky ideální,“ zmínil provozovatel zdejšího střediska Jan Dudek.

Krátká možnost otevřít sice areálům přinesla nějaké peníze z tržeb, ale po opětovném zavření se nadále utápějí v nejistotě. Musejí totiž dál zasněžovat kopce, aniž by tušili, kdy budou moci znovu otevřít. Vláda avizovala, že současný stav má platit do 10. ledna.

„Je to pro nás ohromně složité. Každé nachystání kopce stojí ohromnou sumu peněz. Přitom myslím, že lyžování je jedna z nejméně rizikových aktivit a vláda by ji měla ponechat i v pátém stupni systému PES,“ myslí si Orel.

Ten poukazuje, že na svahy stejně přijíždí velké množství sáňkařů a bobařů. Zatímco na Stupavě tyto aktivity zakázali, v Karolince sáňkařům vyčlenili spodní část kopce.

„Lidé v horách stejně jsou“

Všeobecnou nervozitu mezi vlekaři potvrzuje i ředitel Asociace lanové dopravy a provozovatel lyžařského střediska Troják Jakub Juračka.

„Pro všechny je to ohromně těžké. Nejsou příjmy, přitom většina z nás platí za investice z minulých let. Státní náhrada nám nepomůže,“ tvrdí s tím, že mu od vlády chybí jasná rozhodnutí.

Provozovatelé areálů tvrdí, že k úspěšné sezoně potřebují být v provozu alespoň tři měsíce. To už se jim povede jen těžko. Zároveň ale nemohou sezonu předčasně odpískat.

„To nejde, protože ve chvíli, kdy vláda zase povolí vleky pustit, už nám nikdo žádnou náhradu nedá. Takže musíme být připraveni a když to jde, tak zasněžujeme,“ uvedl Juračka.

Také on by byl pro otevření sjezdovek. Mimo jiné proto, že v areálech je snadnější vymáhat dodržování hygienických opatření než mimo ně.

„Lidé teď v těch horách stejně jsou. Na Trojáku vidíme, jak tu stejně procházejí obrovské skupiny lidí bez roušek a popíjejí alkohol. To vám policie nemůže uhlídat.“