iDNES.cz

V hromadě kamenů ze starého hřbitova ležel náhrobek pána ze Šternberka

  12:10
Nadšencům, kteří spravují zříceninu hradu Lukova, se podařilo získat náhrobní kámen jednoho z posledních majitelů hradu z rodu Šternberků. Nález přitom učinili nevědomky. Přivezli jej s hromadou kamenů ze zrušeného hřbitova ve Štípě.

Náhrobní kámen patřící jednomu z pánů ze Šternberka. | foto: Jiří Holík

„Je to jeden z největších objevů za poslední dobu,“ hodnotí nález šéf hradního spolku Jiří Holík, který se svými spolupracovníky materiál přivezl, aby jej využili při opravách zříceniny.

„Se štípskou farností máme dobrý vztah, před dvěma lety jsme jim pomáhali opravovat hřbitovní zídku u starého kostelíka. Později nám nabídli kameny, většinou podstavce z hrobů či křížů, pro které nenašli využití,“ vylíčil.

Štípa je známá tím, že tam mívaly rodinné hrobky slavné šlechtické rody, mimo jiné Nekšové či Seilernové. Podle pamětní knihy fryštácké farnosti se v blízkosti kostelíka měly nacházet dva náhrobníky pánů ze Šternberka z 15. století.

I proto Holík zpozorněl, když si všiml, že na hromadě kamenů leží jeden, který je větší a odlišný od ostatních. Spolu s kolegou jej za pomoci heveru obrátil. „Bylo vidět, že je to náhrobní kámen, na kterém byl vystouplý erbovní štít, i když už do velké míry smazaný, byly tam stopy přilbice s křídly,“ popsal.

Kámen nechají zrestaurovat

Protože se kámen na hřbitově zřejmě častokrát přesouval a nějaký čas sloužil i jako kryt rodinné hrobky, je do velké míry poškozený. Přestože je možné určit místo, kde býval nápis, vyčíst z něj už nic nelze.

Holík, který se radil s archeology i památkáři, se domnívá, že jde o náhrobník Jiřího nebo Albrechta ze Šternberka.

„Asi se to nedozvíme s určitostí, můžeme ovšem říct, že šlo o jednoho z posledních majitelů lukovského hradu, protože Šterberkové drželi zdejší panství do roku 1511,“ poznamenal.

Kámen převezli zpět do Štípy a umístili do starého kostelíka, kde bude čekat na odborné ošetření. Doplní další významné náhrobníky, které se tu nacházejí. „V každém případě jej chceme nechat zrestaurovat a budeme mu hledat důstojné místo,“ plánuje štípský farář František Sedláček.

A úplně vyloučeno není, že se podaří dohledat i druhý ze šternberských kamenů.

zpět na článek