Záchrana pro zapomnětlivé žáky. V automatu koupí sešit, tužku i úhloměr

  17:12
Vysloužilý automat na sladkosti repasovali, zbavili chladicí jednotky a pohráli si s výdejním systémem. Spirály, které původně posouvaly na okraj poličky oplatky či slané oříšky, teď ve škole v Luhačovicích vydávají tužky, kružítka, pravítka nebo třeba úhloměr.

Stačila malá úprava a automat na cukrovinky vydává školní potřeby. | foto: MěÚ Luhačovice

„Automat je uzpůsobený na prodej základních školních potřeb, které žáci čas od času zapomínají doma,“ vysvětlil ředitel školy Roman Lebloch. Mohou tady koupit třeba i nový sešit, případně nahradit vypsanou propisku.

V rámci Zlínského kraje je to unikát. Automat do školy dodala místní firma Eva Montage, obdobný přístroj už dříve instalovala také v základní škole ve Valašských Kloboukách. Jinde v kraji nejsou.

Pro firmu, která se zabývá výrobou železných konstrukcí, je úprava automatů jen vedlejší činnost. Na tom, jaké pomůcky má obsahovat se dohodla s vedením školy, ceny jsou obdobné jako v kamenném obchodě.

A téměř koruna z každého prodaného kusu je určena na charitu. V letošním roce podpoří 12letého chlapce z Klobouk, který má zdravotní postižení.

Stačila malá úprava a automat na cukrovinky vydává školní potřeby.

Stačila malá úprava a automat na cukrovinky vydává školní potřeby.

Škola za přístroj neplatila a zároveň neúčtuje firmě žádný nájem. Takzvaný propiskomat potřebuje k provozu jen minimální množství elektřiny a mimo vyučování se automaticky vypíná i žárovka, která jej osvětluje.

„Ten nápad se mi líbí,“ reagoval Lebloch. Pro propiskomat našel místo vedle automatu na nápoje v chodbě hlavní budovy školy. „Je to ideální místo, kde je velký průchod žáků,“ dodal.

Také v Kloboukách má propiskomat úspěch. Po roce fungování jej vedení tamní školy hodnotí jako rychlou pomoc pro zapomnětlivé žáky. A také souhlasí s tím, že pomáhá plynulosti výuky, protože situace, kdy žáci nemají pomůcky, je vždy komplikace.