Nepřímé důkazy nestačily, soud muže zprostil obžaloby z přepadení směnárnice

  12:00
Zprošťující rozsudek si u krajského soudu ve Zlíně vyslechli dva Poláci obžalovaní z loupežného přepadení směnárnice na Uherskohradišťsku. Tu tehdy lupiči zranili a obrali o bankovky v přepočtu za 2,7 milionu korun. Základem obžaloby mužů, kteří stanuli před soudem, byla řada nepřímých důkazů, soudu však nestačila.

Z přepadení směnárnice jsou obžalovaní dva Poláci, soud je však obžaloby zprostil, protože proti nim byly jen nepřímé důkazy. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Obhájci obou Poláků se shodli, že důkazy proti jejich klientům byly natolik chabé, že nemohly obstát. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, rozsudek proto není pravomocný.

Případ se stal v únoru roku 2019. V osudný den žena zavřela směnárnu v Uherském Hradišti, nasedla do auta a vydala se do Uherského Brodu, kde bydlela. V batohu měla hotovost ze směnárny, kterou vozila domů, protože v provozovně chyběl trezor. Pachatelé šli podle všeho najisto.

„Na ženu počkali u jejího domu, několikrát ji udeřili tyčí do hlavy a sebrali batoh s penězi,“ stálo v obžalobě.

Žena zůstala ležet po útoku na zemi a podle policie jen periferně zahlédla, jak muž nasedl k druhému pachateli do auta, které ve smyku prudce a rychle z místa odjelo. Se zraněními skončila v nemocnici. Pachatelé během jízdy vytáhli z batohu peníze a zavazadlo vyhodili z auta.

Kriminalisté ukončili vyšetřování případu v roce 2020. „K objasnění mimo jiné přispěli i svědci, kteří někdy na podzim roku 2018 vyfotografovali muže, kteří se podezřele pohybovali kolem směnárny v Uherském Hradišti, kde žena pracovala. Podle svědků si maskovali obličeje a před pohledy lidí skláněli hlavy, aby jim nebylo vidět do obličeje,“ uvedla tehdy mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Pomohl také muž, který našel pár hodin po loupeži odhozený batoh a donesl ho na policii. Vyšetřovatelé dohledali i několik mobilů, které používali pachatelé ke komunikaci při přípravě a během loupeže. Telefony po činu také vyhodili z auta. Ukradené peníze se však nikdy nenašly.

„S ohledem na výši škody jde o jedno z největších loupežných přepadení na území Moravy. Kriminalisté opakovaně využili spolupráci s mezinárodními policejními organizacemi Interpol a Europol,“ popsala tehdy Javorková.

Vina nebyla dostatečně prokázána, řekl soudce

Muže, které státní zástupce z činu obžaloval, do soudní síně doprovodila justiční stráž. Oba jsou ve vězení za rozsáhlé obchody s marihuanou. Žalobce Martin Malůš pro ně navrhoval za loupež 13 a 14 let vězení.

Vinu odmítli a soudce Radomír Koudela nakonec vynesl zprošťující rozsudek. „Jejich vina jednoznačně prokázaná nebyla,“ řekl.

„Mladší z pachatelů pravděpodobně jezdil na kole a obhlížel si bydliště poškozené, ale to je jen hypotéza,“ uvedl Koudela. Doplnil, že starší z dvojice se možná pohyboval v blízkosti provozovny a jeho pachová stopa byla na batohu, ale ani to není přímý důkaz.

Přepadená navíc vypověděla, že útočníkovi viděla do očí, měl je hnědé a byl snědé pleti. Tento popis ale ani na jednoho z obžalovaných nesedí.

Pokud se státní zástupce odvolá, bude se případem zabývat vrchní soud.