„Je to určitě pomalejší a pracnější způsob než běžné pletení na jehlicích. Možná i proto se přestal používat,“ uvažuje Dana Dorotíková, mladá žena, která Liptálské vlnění zorganizovala.
Jehla, kterou plete, je ze dřeva a zdobená. Vedle ní na stole leží další, různě velké a také úplně bílé. Ty jsou kostěné. Podstatné je, aby byly dokonale hladké a vlnu nezatrhávaly.
Jen o kousek dál sedí dívka u stavu a otáčí malými destičkami. Na každé z nich jsou dírky a jimi je provlečené vlněné vlákno. Z pohybů, které laickému oku připadají nepochopitelné, postupně vzniká několik centimetrů široký popruh se zvláštním vzorem. Jde o pletení na kartičkách, poměrně komplikovanou techniku.
Tenká šňůrka se zase dá uplést na lucetu. Připodobnit se dá k vidličce se dvěma zakulacenými hroty. Otáčí se v ruce a vlákna se přehazují přes hroty.
„Jsou to ještě předtkalcovské techniky. Vyráběly se tak věci denní potřeby, třeba spřádáním kopřiv,“ vypráví Dorotíková. Fragmenty pleteniny se dochovaly z doby starověkého Egypta, dodnes se jehlou plete ve Skandinávii, techniku používají i domorodé kmeny v jižní Americe.
V čase se techniky vyvíjely, přibylo vzorů nebo materiálů. „Když použijete vlnu, upletete na destičkách nebo hřebenu popruh. Z hedvábí můžete mít zdobnou čelenku.“
Rozdíl mezi klasicky upletenými ponožkami a těmi, které vzniknou při pletení jehlou, je znát. Starou technikou vznikne hutná pletenina, která se navíc používáním zaplstí. Když se prodře a udělá se v ní díra, nepouští očka. „Oděv byl majetek, který se dědil. Trvalo dlouho něco vyrobit, všechno se nosilo do rozedrání a pak se záplatovalo,“ popisuje Dorotíková.
Hračky, nádobí, domky. Žena kouzlí se dřevem a zachraňuje náročné řemeslo![]() |
Sama vlnu zpracovává od prvopočátku, tedy od chovu ovcí. Ty pak stříhá, vlnu pere, suší, barví barvivem z rostlin a spřádá na klasickém dřevěném kolovrátku. Odhadnout, jak dlouho trvá takto upravit vlnu z jedné ovce, ale nedokáže. „Čas neřeším, je to koníček, který dělám při práci. Někdy to jde od ruky, jindy ne a musím toho nechat. Těžko říct,“ směje se. Řemeslo propaguje na sociálních sítích na profilu Vlněná láska.