Stát rozprodává majetek lihové mafie, v nabídce je i „chata“ za miliony

  12:36
Stát hodlá aspoň částečně snížit finanční ztráty, které kvůli utrpěl kvůli podvodům s lihem. Postupně tak rozprodává zabavený majetek bratrů Březinových a otce a syna Pražanových včetně luxusních sídel.

„CHATA“ U LESA. Na okraji Lukova v chatové oblasti má Stanislav Pražan starší vilu s bazénem, kterou si nechal zkolaudovat jako chatu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nabízí v dražbě luxusní vilu ve Zlíně-Kostelci, která patřila Stanislavu Pražanovi mladšímu. Ten si odpykává se svým otcem Stanislavem Pražanem trest 9 let vězení, který dostali za nelegální kšefty s lihem.

Stát měli na daních připravit o 360 milionů korun. Pražanovi líh kupovali od lihového bosse Radka Březiny, který pochází také z Kostelce a za mřížemi má strávit 13 let vězení.

Stát prodává například luxusní vilu ve Zlíně-Kostelci, která patřila Stanislavu Pražanovi mladšímu.

Minimální kupní cena vily (obsahuje mimo jiné dvě garáže a whirlpool) Pražana mladšího je 7,98 milionu korun.

„Tento majetek propadl státu v souvislosti s kauzou takzvané „lihové mafie“. Průběh výběrového řízení s aukcí bude záviset na počtu bezvadných řádně doručených nabídek,“ řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Jediným kritériem výběrových řízení je cena.

To se bude týkat také vily v Lukově pod tamním hradem, která byla zkolaudována jako chata, ačkoliv má půdorys skoro 400 metrů čtverečních. Patřila rodině Pražana staršího. ÚZSVM ho nejprve ocení a pak nabídne k prodeji.

Do soupisu zabaveného majetku, jehož hodnota je několik desítek milionů korun, byly zařazeny i pozemky a byty ve Zlíně a okolí.

„Na základě příslušných soudních rozhodnutí už došlo k převodu dvou bytových jednotek o velikosti 2+1 v bytovém domě v centru Zlína Krajskému ředitelství policie Zlínského kraje, které projevilo o převod zájem,“ doplnil Ležatka.

Březina mladší je v insolvenci

Stát se také snaží zpeněžit majetek Radka Březiny a jeho mladšího bratra Tomáše, který mu s podvody pomáhal. I zde je zřejmé, že stát bude škodný, protože lihová mafie ho na daních okradla o 5,6 miliardy korun. Hodnota veškerého zabaveného majetku bratrů činí „jen“ několik desítek milionů korun.

„Daňový únik byl tak vysoký, že s pravděpodobností hraničící s jistotou jej nebude možno uhradit pro nedostatek majetku osob, které se na jeho vzniku podílely,“ poznamenal mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

„Celní úřad i nadále šetří majetkové poměry těchto osob a také provádí úkony vymáhání i vůči dalším osobám,“ dodal.

Celníci však nemohou například u Tomáše Březiny uplatnit exekuční srážky, protože je v insolvenci. Stát mu ale zabavil polovinu luxusní vily na Štákových pasekách, kterou vlastnil se svým otcem.

„To je více trest pro mou rodinu než pro mě,“ zmínil mladší z bratrů Březinových.

„ÚZSVM aktuálně provádí prvotní kroky, aby se mohl uvedeného majetku ujmout a následně přistoupit k jeho prodeji,“ reagoval Ležatka.

Březinovi nabyli díky podvodům obrovský majetek, z velké části byl ale napsaný na třetí osobu. Zabavit se podařilo některé sklady, kde byl uložený líh, rodinný dům Radka Březiny a ještě jiné nemovitosti.

Mimo jiné i směnky (Radek Březina a částečně i Tomáš ve velkém půjčovali peníze) v hodnotě skoro 300 milionů korun. Ty se snaží se střídavou úspěšností vymáhat stát.

„V některých případech již bylo rozhodnuto směnečnými platebními rozkazy, z nichž některé dosud nenabyly právní moci s ohledem na podání námitek,“ naznačil Ležatka.

Tam, kde rozhodnutí právní moci nabylo, vymáhá stát platby exekučně. Momentálně jde v případě Radka Březiny o sumu 96 milionů a u jeho bratra 100 tisíc korun. Všechny peníze, které se podaří zpeněžením zabaveného majetku získat, putují do státního rozpočtu.

Autor: