Festivalová sezona startuje. Pivo a párek už nestačí, fanoušci chtějí komfort

  8:26
Ve Zlínském kraji startuje festivalová sezona. Kromě kapel láká i na doprovodný program nebo lepší servis pro návštěvníky. Těm už nestačí jen hudební produkce a základní občerstvení, ale chtějí lepší zázemí a nápaditější zážitky.

Holešovská Regata (červen 2023) | foto: Jan Salač MAFRAMAFRA

V hudební branži se pohybuje dlouhá léta a všímá si, jak se proměnila. Nejen z hlediska kapel, ale také zázemí pro fanoušky.

„Dneska už nestačí postavit někde pódium, přivézt bečky s pivem, postavit kolem plot a čekat, že lidé budou spokojení,“ říká Majoš Zvonek, který ve Slavičíně pořádá na konci června přehlídku Karpaty Fest.

Dorazí na ni pět až sedm tisíc lidí. A je třeba se o ně postarat.

„Lidé jsou náročnější na servis a komfort, který jim poskytnete. Chtějí si mít kde sednout, dát si dobré jídlo a taky si jej někam položit. Proto máme po celém areálu desítky bistrostolků,“ líčí Zvonek. „Kolikrát parta kamarádů obsadí nějaký stůl a udělají si z něj takovou svoji centrálu, odkud vyrážejí na koncerty a pak se tam zase vracejí.“

Velké hvězdy nechtějí hrát po půlnoci, říká šéf kultovního festivalu

Minulostí už začínají být třeba klasické „toitoiky“, pořadatelé je nahrazují keramickými přívěsy či kontejnery s pevnými záchody a teplou vodou. Stejně je tomu s gastronomií, přibývají jídla i pro vegetariány a obecná nabídka se rozšiřuje.

„Nabídku občerstvení máme podle mě lepší než mnohé klasické gastrofestivaly, dáváme si na tom hodně záležet,“ uvedl Jan Svoboda z organizačního týmu otrokovického Lážo Plážo Festu. „Dobré jídlo je na festivalu důležité, lidé si ho rádi dopřejí,“ všímá si.

Autogramiády, fotostěny, bungee jumping

Vizovický Masters of Rock zase letos poprvé staví nové montované tribuny. Jde si na ně koupit VIP vstupenku a podle šéfa přehlídky Jiřího Darona je o tuto službu zájem. „Nabízíme je lidem, kteří chtějí mít svoje místo na sezení garantované po celý festival. Na velkých světových koncertech je to už standard,“ poznamenal.

„Jsme mezinárodní festival, jezdí k nám fandové ze čtyřiceti zemí po celém světě. Kvalitní doprovodný program nebo nepřeberné množství stánků s jídlem je věc, na niž jsou naši návštěvníci zvyklí. Děláme autogramiády vystupujících umělců, máme relaxační a zábavní zóny, bungee jumping, letos budou po areálu rozmístěné fotostěny a podobně. Je iluze myslet si, že lidem stačí čtyři dny jen hudba, chtějí si také někdy odpočinout,“ podotkl Daron.

Na čem vám záleží na hudebních festivalech? (lze vybrat více možností)

celkem hlasů: 338

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 26. června 2024. Anketa je uzavřena.

Hudební program.114
Cena.45
Servis včetně nabídky jídla a pití.45
Místo konání.36
Festivaly nevyhledávám.36
Termín.32
Známost festivalu, doporučení ostatních, vlastní zkušenost.18
Doprovodný program.12

Celkově vítězí festival, který nabídne kompletní zážitek. Od prostředí přes catering a servis pro návštěvníky až po kapely,“ popsal Michal Žáček ze zlínské Agentury Velryba, který stojí za festivalem Holešovská Regata.

Zároveň má zajímavý postřeh i k dramaturgii akcí. „Když se podíváte na soupisku multižánrových festivalů, mnohé kapely se opakují. Je to logické, okruh českých a slovenských kapel není příliš velký. Stane se, že některá se během léta v jednom kraji objeví třeba třikrát. Málokterý fanoušek ale pojede na všechny tři akce. Vybere si tu, kde se mu líbí nejvíce a má s ní například dobré zkušenosti z dřívějška,“ vysvětlil Žáček.

Fanoušky láká také netradiční prostředí

Festivaly v kraji mají velkou výhodu v tom, že se konají v atraktivních a nezvyklých prostorech. Regata našla domov v prostředí zámeckých zahrad v Holešově, Masters of Rock a Vizovické Trnkobraní se odehrávají v areálu likérky firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích, Karpaty Fest zaplní park u Zámku Wichterle ve Slavičíně.

A otrokovický Lážo Plážo Fest se o minulém víkendu už uskutečnil v rekreačním areálu Štěrkáč v Otrokovicích.

OBRAZEM: Plná kina, náměstí i parky. Filmový festival se loučí se Zlínem

„Genius loci přírodního jezera a prostředí Štěrkáče je velký,“ upozornil Svoboda. „S trochou nadsázky jde místo festivalu označit za jednoho z headlinerů. Neznám jiný festival, který by se konal přímo u vody, město navíc do revitalizace areálu investuje a služby se každoročně vylepšují,“ přiblížil.

Podobně to vidí i jinde. „Nedávno jsme na sociálních sítích dělali anketu mezi návštěvníky a byl jsem až dojatý z jejich reakcí. Psali, že se k nám každoročně vracejí a právě prostředí zámecké zahrady, kde je stín a dá se tam schovat před sluncem nebo jen tak procházet, hraje velkou roli. Stejně jako doprovodný program a soutěž netradičních plavidel, která je v rámci českých festivalů unikátní,“ zmínil Žáček.

Tipy na letní festivaly ve Zlínském kraji

Valašský špalíček
Kdy: 19.–22. června Kde: Valašské Meziříčí Kdo: Jaromír Nohavica, P. P. U. Egon Bondy Tour, The Bluesmen, The Best of Gala Blues Top, Iva Bittová, Vladimír Merta aj. Vstupenky: permanentka 1 250 Kč, denní lístky 190–690 Kč, děti mají vstup zdarma.

Holešovská Regata
Kdy: 21.–22. června Kde: zámecké zahrady v Holešově Kdo: David Koller, Leoš Mareš, Monkey Business, Desmod, Janek Ledecký, Kapitán Demo, Pokáč, Fleret, Wild Sticks aj. Vstupenky: permanentka 1 090 Kč, denní lístek 790 Kč, rodinná vstupenka (2+2) v sobotu 1 900 Kč, děti mají slevu.

Karpaty Fest
Kdy: 28.–30. června Kde: park u Zámku Wichterle ve Slavičíně Kdo: Ewa Farna, Rybičky 48, Desmod, Čechomor a Martina Pártlová, Sofian Medjmedj, Tomáš Klus, Heľenine oči aj. Vstupenky: permanentka 1 190 Kč, denní lístek 890 Kč, neděle 250 Kč, dětská 450 Kč.

Slovácké léto
Kdy: 28. června – 7. července Kde: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti Kdo: Olympic, Kapitán Demo, Argema, Iné Kafe, Alkehol, Pokáč, Majk Spirit, Vypsaná fixa, No Name, Reflexy aj. Vstupenky: zdarma, Olympic 500 Kč.

Masters of Rock
Kdy: 11.–14. července Kde: likérka Rudolf Jelínek ve Vizovicích Kdo: Judas Priest, Bruce Dickinson, Accept, Avantasia, Electric Callboy, Amaranthe, Alestorm, Cavalera, Doro, Stratovarius, Sodom, KK’s Priest, Moonspell aj. Vstupenky: permanentka 3 350 Kč, denní lístek 1 500 Kč, VIP tribuny 5 000 – 10 000 Kč.

Letní filmová škola
Kdy: 26.–31. července Kde: Uherské Hradiště Kdo: Tata Bojs, Jana Kirschner, Ventolin, Harafica, Bachtale Apsa & Bára Hrzánová, Collegium 1704, November 2nd aj. Vstupenky: zdarma, 190–490 Kč.

Vizovické Trnkobraní
Kdy: 23.–24. srpna Kde: likérka Rudolf Jelínek ve Vizovicích Kdo: Anna K, Desmod, Rybičky 48, Divokej Bill, No Name, O5 a Radeček, Pokáč, Tomáš Klus, Visací zámek, Vypsaná fixa, Tublatanka aj. Vstupenky: permanentka 1 800, denní lístek 1 000/1 100 Kč, rodinná vstupenka (2+2) 4 950 Kč, děti a senioři mají slevu.

14. července 2023

Autor: