iDNES.cz

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

  11:02
V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů proto poslali dopis zdravotnímu výboru kraje, v němž sdělují své obavy z budoucnosti nemocnice a vyjadřují podporu stávající ředitelce.

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Situace paralyzuje běžný chod nemocnice,“ konstatovala sálová sestra Ludmila Šromotová v dopise.

Co se vlastně v Kroměříži děje? Mergenthalová tvrdí, že hejtman Jiří Čunek, který má krajské zdravotnictví na starosti, ji chce odvolat. Podle jiných zdrojů ale měla Mergenthalová sama zvažovat rezignaci. Ta to zásadně odmítá.

Hejtman nechce situaci nijak komentovat. „Nebudu potvrzovat ani vyvracet diskuse, které jsou přísně neveřejné. S paní ředitelkou jsem mluvil, ale nejdříve budu informovat radní a teprve potom veřejnost,“ prohlásil hejtman.

O změnách ve vedení kroměřížské nemocnice ale vědí také další zainteresovaní lidé, například předseda představenstev krajských nemocnic Radomír Maráček.

O odvolání však může rozhodnout pouze valná hromada, kterou tvoří krajští radní. Program schůze s návrhem na odvolání ani její termín ale zatím známy nejsou.

Mimořádně by se kvůli tomu však měla sejít dozorčí rada nemocnice. Protest poslali krajským zastupitelům a radním i zástupci vedení kroměřížské radnice a také praktičtí lékaři a lékařská komora z Kroměříže.

„Ekonomické výsledky se po dobu jejího působení zlepšují, personální situace je stabilizovaná, na rozdíl od jiných nemocnic. To jsou kritéria úspěšnosti manažera,“ poukázal lékař Miloš Kucián.

Důvodem k uvažované změně má být přílišná spjatost Mergenthalové s nemocnicí, její neschopnost prosazovat změny chystané krajem nebo vyčerpané ředitelské schopnosti.

„Takto mi to řekl pan hejtman. Ale nejsem si vědoma žádného pochybení, pracuji podle platného strategického dokumentu kraje, protože jiný schválený nebyl, a snažím se provoz držet ekonomicky i personálně,“ konstatovala Mergenthalová.

Podle některých informací má být důvodem také její nízká loajalita vůči plánům kraje. Například při chystaném sloučení všech nemocnic do jedné, kdy právě lékaři z kroměřížského okresu byli proti, sepsali petici a svolali konferenci. Možná i díky tomu plán na fúzi nemocnic nakonec v krajském zastupitelstvu neprošel.

Nemocnice má pořád problémy s financemi, tvrdí Maráček

Když Mergenthalová téměř přesně před pěti lety nemocnici přebírala, byla v padesátimilionové ztrátě a hrozila jí insolvence. Nesplacené závazky dodavatelům, které překročily dobu splatnosti, přesahovaly sto milionů korun. Na jedenácti odděleních chyběl personál (viz též Nemocnice v Kroměříži mění šéfa, krachu má předejít členka opozice).

„Nová ředitelka vytáhla nemocnici z krize. Byla v situaci, kdy musela zdravotní pojišťovně vracet vysoké zálohy za neuskutečněné výkony, což působilo další potíže,“ připomněl bývalý krajský zastupitel Ludvík Hovorka.

Se snížením závazků sice pomohl kraj, stejně jako pomáhal i zlínské nebo vsetínské nemocnici, ale zastavení zadlužování a nastavení zodpovědnějšího systému hospodaření už bylo na novém vedení.

Hospodaření za prvních 11 měsíců uplynulého roku skončilo zhruba dvanáctimilionovým ziskem.

„Zdravotnickému provozu paní ředitelka určitě rozumí, ale do některých rozhodnutí vkládala zbytečné emoce,“ zhodnotil Maráček. „Nemocnice v zisku sice je, nicméně má pořád problémy s financemi a není schopná dodržet lhůty splatnosti svých závazků,“ doplnil.

Podle Mergenthalové je to nesmysl. Tvrdí, že dodavatelům platí včas a že dluh, který má, je historický.

Maráček jí vytýká také to, že technologie nakupuje nesystémově. Ředitelka naopak zdůrazňuje, že má detailní obchodní a investiční plán na daný rok i na tři roky dopředu.

Autor:
zpět na článek