iDNES.cz

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

  14:56
Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují přitom smrkové monokultury, ale vícedruhové smíšené lesy.

Pracovníci tento týden vysázeli stromky v kalamitních holinách u Fryštácké přehrady. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Hostýnské vrchy jsou jednou oblastí ve Zlínském kraji, které kůrovcová kalamita postihla nejvíce. Alespoň částečně zmírnit její následky mohou dobrovolníci už v sobotu. Poblíž Rajnochovic se chystá akce Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy.

Pořádá ji vlastník lesa, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) s cílem zalesnit svažitou holinu v lokalitě Sochová.

„Chtěli jsme se zaměřit na patrioty, kteří žijí v okolí a není jim jedno, v jakém stavu zdejší lesy jsou,“ informovala za ALSOL Dagmar Málková. Na sociálních sítích akce vzbudila velký ohlas, hlásí se jednotlivci i celé organizace.

„Nemáme představu, kolik lidí skutečně dorazí. Kolik stromů skutečně vysadíme, vyplyne ze situace. Máme připraveny zhruba čtyři tisíce sazenic, doufáme, že alespoň dva až tři tisíce se podaří vysadit,“ odhadla Málková.

Sraz je v 9 hodin ráno na nedalekém parkovišti. Sazenice dostanou lidé na místě, po celou dobu jim budou k dispozici zkušení lesníci, kteří budou dobrovolníky zaučovat a kontrolovat.

„Na místě bude jen omezený počet nářadí, proto prosíme zájemce, aby si případně s sebou vzali i motyku a kbelík,“ uvedla Málková.

Hostýnsko není jedinou oblastí, kde mohou lidé bojovat proti kůrovci. Podobnou akci během pátka a soboty pořádají na Rožnovsku, v další velmi postižené oblasti. V lokalitě Dolní Paseky budou lidé vysazovat stromky vždy od 9 do 16 hodin.

V rámci akce Podpoř správného broučka přispěje pořádající firma Lescus za každou sazeničku tři koruny projektu Světluška, který pomáhá nevidomým.

Důležité je, že při těchto akcích se nevysazují smrkové monokultury, ale vícedruhové smíšené lesy. Používá se takzvaný krytokořenný sadební materiál, tedy sazenice pěstované ve speciálních obalech se substrátem, aby se lépe ujaly.

„Jedná se především o buky. Naším cílem je zasadit co nejvíce stromků, ale správně a se vší péčí,“ poznamenal obchodní ředitel firmy Lescus Petr Martinec.

Další příležitost zapojit se do výsadby budou mít hned v několika lokalitách lidé v sobotu 19. října v rámci akce, kterou pořádají Lesy ČR.

Státní podnik obnovuje lesy i při své běžné činnosti. Například jen na Zlínsku na podzim vysadil zhruba 350 tisíc stromků.

zpět na článek