Kůrovec může znovu udeřit, stačí jedno horké, suché léto, vědí lesníci

  8:58
Poničené lesy v Beskydech a Hostýnských vrších znovu rostou a lesníci hlásí, že kůrovcová kalamita je na ústupu. Odhadují, že s jejími následky se budou potýkat ještě dva roky. Naděje však může snadno zmařit suché počasí.

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm (2019) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Nenastane-li zásadní zvrat, předpokládám, že úplného dokončení obnovy kalamitních holin dosáhneme v příštím roce, kdy by jejich stav měl odpovídat standardnímu režimu,“ poznamenal správce Lesní správy Rožnov pod Radhoštěm Zdeněk Kneisl.

Území v jeho správě je součástí státního podniku Lesy České republiky (LČR) a zasahuje jižní část Beskyd obklopující údolí Rožnovské Bečvy. V této oblasti už od předloňska klesá nezbytná těžba kůrovcového dřeva z roku na rok na polovinu.

Zmařit několikaletou usilovnou práci lesníků by však mohl návrat horkého a suchého léta. V rekordních letech kůrovec dokázal zrychlit svůj reprodukční cyklus a vylíhl se třikrát za sezonu. Už předloni se však podle pozorování odborníků vrátil ke dvěma opakováním. Prokázal tím velkou schopnost adaptovat se na aktuální podmínky.

„Z dlouhodobějšího hlediska nemáme v boji s kůrovcem zdaleka vyhráno,“ souhlasí Kneisl. „Souběh teplotně nadprůměrných epizod, nerovnoměrné distribuce vodních srážek a dalších vlivů může situaci znovu zkomplikovat v náš neprospěch,“ vysvětlil.

V rámci celého Zlínského kraje Lesy ČR letos plánují vytěžit 480 tisíc kubíků dřeva, což je o dvacet kubíků víc než loni. „Situace v kraji se však během roku 2021 výrazně zlepšila a už neevidujeme zásadně problematické lokality,“ shrnula mluvčí podniku Eva Jouklová.

V Beskydech se zúročila důsledná práce při vyhledávání, těžbě a odvozu kůrovcového dřeva. Kromě toho lesníci instalují lapáky a lapače, kterých je mnoho druhů. Využívají snad všechny varianty. Při obnově zasažených ploch jim pomáhá i samotný les.

„Zdejší lesní stanoviště mají velký potenciál přirozené obnovy,“ potvrdil Kneisl. V letošním roce počítají s přirozenou obnovou 360 hektarů lesa, dalších 380 hektarů plánují zalesnit. Potřebují na to 2,6 milionů sazenic.

Beskydské lesy budou jiné

Jisté je, že beskydské lesy budou v následujících letech jiné než dřív, kdy byly převážně jehličnaté a vládl v nich smrk. Nově se vysazují především duby, buky a jedle.

„Další dřeviny jsou jen jako příměs. Zkoušíme například vrátit do lesa jilm horský, který na Rožnovsku v minulosti býval zastoupený,“ uvedl už dříve jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Právě na Rožnovsku byla kalamitní situace v rámci kraje patrně nejhorší. Setkalo se tady několik faktorů: velké plochy smrkového porostu a také množství vlastníků drobných lesních pozemků, pro které byl boj s kůrovcem mimo jejich možnosti. To nahrávalo dalšímu šíření.

Velmi zasažené jsou rovněž Hostýnské vrchy, v nichž zásadní podíl lesních porostů vlastní Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Situace je podobná jako jinde, počasí v posledních dvou letech pomohlo, jedno suché léto ale může znamenat obrat k horšímu.

„V letošním roce už znovu začínáme být ohroženi suchem,“ upozornila mluvčí ALSOL Dagmar Obšilová.

Nedostatek srážek je problém i pro nové sazenice, jarní část výsadby totiž právě vrcholí. Nyní se práce soustředí do vyšších poloh, kde později odtál sníh a rozmrzla půda. Letos poprvé využívají sazenice z vlastní lesní školky, která je v kroměřížských Bílanech.

Kůrovec se nešířil plošně

Také lesníci arcibiskupství zakládají druhově smíšené lesy. Roli při výběru stromů hraje nadmořská výška lokality, průměrný úhrn srážek a typ podloží. Nadpoloviční většinu sazenic v Hostýnských vrších tvoří listnaté stromy. Kromě dubů a buků to jsou třeba lípy, olše, habry nebo jilmy. Z jehličnanů nově vysazují jedle, borovice a smrky. Už z nich ale nebudou monokulturní lesy.

Komu by se po smrku zastesklo, bude se muset vydat na místa, která se podařilo uchránit. Najít se dají a nemusí být nutně jen ve vyšších polohách. Kůrovec se nešířil plošně, na Hostýnsku i Rožnovsku jsou lokality, které vynechal nebo je lesníci uchránili rychlou likvidací napadených stromů v okolí.

Společnost ALSOL loni vysadila 2,7 milionu sazenic, letos jich bude zhruba o půl milionu méně

Kůrovcová kalamita změnila také vnímání veřejnosti, která se o lesy začala intenzivněji zajímat. Lidé pomáhali s výsadbou i úklidem po těžbě. Zájem chtějí lesníci udržet, a plánují proto řadu vzdělávacích i zábavných akcí.