Nové vedení Rožnova zdědí problém za stovky milionů, stavbu kulturního domu

  8:58
Svým nástupcům, kteří vzejdou z komunálních voleb, přenechali současní zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm úkol znovu rozjet a dokončit stavbu nového kulturního centra, jež si vyžádá nejméně 360 milionů korun. Současnému zastupitelstvu nestačila k rozhodnutí jak dál ani osmihodinová rozprava.

Rožnovští zastupitelé schválili výstavbu kulturního centra za 325 milionů, které vyroste na místě kina Panorama. Cena se však zvyšuje. | foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

Stavba vázne už od poloviny června. Důvodem jsou požadavky stavební společnosti Navláčil, jež trvá na změně projektu a navýšení celkové ceny o patnáct procent.

Starosta Jiří Pavlica (ANO) výtkám stavbařů nerozumí a situaci označil za pat. „Zatímco zhotovitel považuje projekt za vadný, městem oslovený architekt trvá na svém stanovisku, že se pokračovat může. Oslovíme tedy univerzitní odborníky z Brna a počkáme na jejich posudek,“ uvedl starosta. Výsledky expertizy budou známé nejdříve koncem října.

„Další osud nejvýznamnější investice města, jež se z původně plánovaných 135 milionů korun vyšplhala na současných 425 milionů, tak zůstává nejistý,“ řekl opoziční zastupitel Jaromír Koryčanský (KDU-ČSL).

Starosta města tvrdí, že i když se akce dostala do složité situace, termín dokončení stavby, kterým je konec roku 2023 a který je vázán na už jisté nebo přislíbené dotace, v ohrožení není.

„Výši částky za projekt kulturního centra v tvrzení pana Koryčanského považuji za zavádějící a manipulativní. Do svého výpočtu počítá navýšení hlavní stavby o 15 procent, které odpovídá nepodloženému požadavku stavební firmy. Dále spekuluje nad hodnotou úrokové sazby v době čerpání úvěrů, což může být až ve druhém čtvrtletí roku 2023. Navíc usilovně pracujeme na navýšení dotací, to bude znamenat výrazně nižší čerpání úvěrů,“ vysvětlil Pavlica.

Celková cena projektu je nyní vyčíslena přibližně na 360 milionů, které zahrnují již zaplacených 18 milionů korun za projekční a přípravné práce. Dále zahrnuje předpokládané náklady na kompletní vybavení kulturního centra, včetně gastrovybavení.

„Ty však město finálně nemusí platit, pokud se tak dohodne s budoucím nájemcem. Zároveň je třeba zmínit, že registrujeme požadavek o navýšení ceny od zhotovitelské firmy a vedení města se jím musí vážně zabývat. Požadavek však zatím nebyl odsouhlasen ani radou, ani zastupitelstvem,“ uzavřel Pavlica.

Město už získalo dotaci od Zlínského kraje 15 milionů korun. Vzalo si také úvěry ve výši 127 a 170 milionů korun a nedávno získalo příslib podpory z ministerstva životního prostředí za 120 milionů korun.

Autor: