Básníka s kytarou připomene v rodné Kroměříži seriál akcí, nabídne i premiéry

  9:50
Přezdívalo se mu básník s kytarou a toto označení přetrvalo celá desetiletí za jeho života i po něm. Rodák z Kroměříže Karel Kryl přišel na svět před osmdesát lety, přesně 12. dubna 1944. A protože rok 1994, v němž zemřel, končil stejnou číslicí, připomínáme si zároveň třicet let od jeho úmrtí.

V Kroměříži proto připravili sérii akcí, která potrvá od pondělí do pátku a je nazvaná Týden pro Kryla. „Nabídneme výstavy, přednášky, projekci dokumentu a samozřejmě koncert jeho nejznámějších písní v podání muzikanta Davida Uličníka,“ uvedl kroměřížský radní Jiří Kašík. Chybět nebudou ani dvě tuzemské premiéry.

Kašík sám Kryla objevil během dospívání, kdy s otcem poslouchal stanici Svobodná Evropa. O koho jde, věděl od táty a Kryla vnímal jako písničkáře, který bojuje za svobodu a demokracii.

„Snažil jsem se jeho tvorbu nějak obsáhnout, když jsem pak v polovině osmdesátých let v Kroměříži objevil člověka, který měl desku Bratříčku, zavírej vrátka, držel jsem ji v rukách jako svátost,“ usmívá se.

Týden pro Kryla zahájí v pondělí v Klubu Starý pivovar vernisáž výstavy fotografií pořízených Alešem Březinou a Marií Gabánkovou v roce 1988 nazvaná Kryl v Torontu. Účast přislíbili oba autoři fotografií a součástí programu bude i v Česku dosud neznámý portrét Karla Kryla, který Gabánková namalovala v Kanadě v roce 1984.

Druhá premiéra je naplánovaná na následující den a jde o záznam Krylova koncertu v Masaryktownu v Torontu v roce 1988, nazvaného Otvírání studánek. Ani ten dosud nikdy v tuzemsku k vidění nebyl. Předcházet mu bude promítání polského dokumentu Bratříček Karel z roku 2016.

Ve středu se ve foyer Domu kultury otevře výstava výtvarných prací místních školáků a v Knihovně Kroměřížska se uskuteční přednáška novináře a spisovatele Karla Hvížďaly. Řeč bude o Krylovi a jeho exilu. Další z plánovaných přednášek se uskuteční ve čtvrtek. Má název Občan Karel Kryl a připravili ji publicisté Jakub Šlouf a Jiří Křesťan, kteří s sebou přivezou obrazové a zvukové ukázky archiválií z fondů Národního archivu.

KOMENTÁŘ: Krylovo polistopadové varování jsme zahodili, ale on už tehdy věděl

Po přednášce je naplánovaná komentovaná prohlídka Expozice Karla Kryla. I ta má výročí, v Kroměříži ji otevřeli před deseti lety. „Prohlídku měl komentovat autor expozice osobně,“ upozornila bývalá starostka Kroměříže Daniela Hebnarová, která stojí za vznikem památníku. Někdejší scénograf Národního divadla Jan Konečný však před několika dny zemřel.

Vzpomínkovou sérii akcí uzavře v pátek koncertní program Davida Uličníka, člena vokálního uskupení 4TET, složený z nejznámějších Krylových písní.

Kryl, který žil od roku 1969 v exilu, měl první porevoluční koncert v rodné Kroměříži už v roce 1990. Jeho tehdejší průvodkyně městem Jana Knapková po letech vzpomínala na jeho bezprostřednost i osobní vzpomínky, které však nebyly dobré. „Vzpomínal na dobu, kdy jim komunisté rozbili tiskárnu a lidé je přestali znát. Přecházeli na druhý chodník, aby je nemuseli potkat a pozdravit. Všechno to smutné v něm bohužel zůstalo,“ vyprávěla v rozhovoru pro MF DNES Knapková.

Zavrzal pohorkami a vytáhl kluka s terčem. Ten se Krylovi po letech přihlásil

V povědomí veřejnosti zůstala uložená informace o tom, že Kryl na rodnou Kroměříž zanevřel. Hebnarová však má jiný názor. „Ublížili mu lidé, ne město,“ míní. „Když mluvil negativně o tom, co jeho rodina prožila v Kroměříži, mluvil o tehdejších poměrech a konkrétních osobách, nikoliv o městě samotném.“

Utvrzuje ji v tom i fakt, že v době, kdy se ladila podoba památníku, hovořila několikrát s vdovou po Karlu Krylovi Marlene. „Potvrdila mi, že od něj nikdy neslyšela, že by město neměl rád,“ uvedla Hebnarová. „Kdyby to pro něj bylo významné téma, žena, s níž ho pojilo dvacetileté manželství, by o tom věděla.“

Týden pro Kryla

Pondělí 8. dubna, 16 hodin: Kryl v Torontu, vernisáž výstavy fotografií Aleše Březiny a Marie Gabánkové z roku 1988. Klub Starý pivovar

Úterý 9. dubna, 17 hodin: Bratříček Karel, promítání polského dokumentu z roku 2016. Po skončení Otvírání studánek, promítání záznamu Krylova koncertu na Masaryktownu v Torontu v roce 1988. Klub Starý pivovar

Středa 10. dubna, 16 hodin: vernisáž výstavy výtvarných prací kroměřížských školáků. Foyer Domu kultury.

17 hodin: Karel Kryl a exil ve vzpomínkách novináře a spisovatele Karla Hvížďaly, přednáška muže, kterého s Krylem pojil vztah sahající do 60. let. Knihovna Kroměřížska.

Čtvrtek 11. dubna, 16 hodin: Občan Karel Kryl, přednáška publicistů Jakuba Šloufa a Jiřího Křesťana, kteří proloží vyprávění o Krylových životních osudech obrazovými a zvukovými ukázkami archiválií z fondů Národního archivu. Klub Starý pivovar.

Po přednášce komentovaná prohlídka Expozice Karla Kryla.

Pátek 12. dubna, 19 hodin: Koncertní program Davida Uličníka, člena vokálního uskupení 4TET, který zahraje Krylovy písně v původním akustickém provedení. Klub Starý pivovar

Od pondělí do čtvrtka na všechny akce vstup zdarma. Vstupné na koncert Davida Uličníka je 250 korun.

Mimořádně je otevřena Expozice Karla Kryla od pondělí do soboty v čase od 9 do 17 hodin, s polední pauzou. V pátek 12. dubna, v den výročí narození Karla Kryla, je vstup zdarma do 19 hodin.

Zdroj: Dům kultury Kroměříž