Uniformy napříč dějinami. Kroměřížské letiště zaplnily tanky i dobová auta

  14:46
Příznivci vojenské, policejní i hasičské historie z mnoha koutů České republiky se sjeli na tradiční Den uniformovaných sborů v Kroměříži. I přes deštivé počasí obdivovaly stovky návštěvníků dobovou výzbroj napříč staletími. Svou techniku představilo 350 členů historických skupin, armáda, policie, celníci, Technické muzeum v Brně i hasiči.

„Vojenská tradice v Kroměříži sahá až do dob Marie Terezie a aktivně tady funguje několik historických vojenských skupin. Proto můžeme ukázat činnost složek napříč dějinami,“ poukázal vedoucí kroměřížského odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Fotogalerie

Z Jihlavy přijeli do Kroměříže třeba členové Czech Spitfire Clubu. Ukázali například maketu stíhacího letounu Spitfire, se kterým létali českoslovenští piloti RAF za druhé světové války.

„Je vyrobený přesně podle originálních dokumentů a odpovídá verzi z roku 1944, kterou používali piloti 312. stíhací perutě RAF. Trvalo asi tři roky, než byl hotový. Má i sice funkční kokpit, ale na akce ho převážíme,“ vysvětlil člen klubu František Mikulík.

V Kroměříži se představily i obrněné vozy. K vidění byl například tank T-34, moderní Pandur, Bren Carrier, četnický autokar nebo obrněný automobil přezdívaný „želva“. Členové klubů vojenské historie ukázali polní kuchyni, polní obvaziště, legionářský operační sál, dobové zbraně a připomněli boje u slovenských hranic v roce 1919 i na Dukle v roce 1944. Naopak moderní techniku v podobě velkokapacitního rentgenu a mobilní laboratoře představili celníci.

Kvůli počasí museli pořadatelé zrušit připravované přelety stíhaček české armády i historických letounů. 

Autor: