Kroměříž chystá stavbu moderního bazénu, bude muset sehnat stamiliony

  12:40
Letos na podzim bude hotový investiční záměr a architektonická studie na nový plavecký bazén v Kroměříži. Zpracovatelem bude zlínská společnost Centroprojekt Group a cena bude činit 480 tisíc korun. Otázkou ale je, zda radnice sežene finance.

Krytý bazén v Kroměříži se stavěl v 70. letech a dnešním nárokům už nevyhovuje. | foto: Sportovní zařízení města Kroměříže

Krytá plovárna by měla být modernější a výrazněji úspornější než současný bazén. Studie, která letos vznikne, bude prvním krokem k její výstavbě.

„Jedná se o důležitý krok, který je nezbytný k tomu, aby se Kroměřížané dočkali nového moderního plaveckého bazénu,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř.

Radnice také zpracovává územní studii pro umístění bazénu či plán, jak by mělo nové sportoviště vypadat.

Řeší rovněž předpokládanou cenu za rekonstrukci stávajícího bazénu v Obvodové ulici. I ta je stále ve hře, poslední slovo budou mít kroměřížští zastupitelé.

„Předpokládám, že ještě před zářijovými komunálními volbami bude zastupitelstvo řešit posunutí projektu do fáze projektové přípravy,“ naznačil Krejčíř. „O samotné investici však rozhodne až nové zastupitelstvo.“

Krejčíř se dlouhodobě kloní k výstavbě nového bazénu. „Velkým argumentem je vysoká energetická náročnost stávajícího bazénu, která nás bude stát stále více peněz za provozní náklady,“ vysvětlil.

Klíčové však je, zda se Kroměříži podaří sehnat dostatek peněz. Pouze z vlastního rozpočtu novostavbu za odhadem 300 milionů korun těžko ufinancuje, musela by si vzít úvěr či spoléhat na získání státní podpory.

„Věřím, že se nám podaří dotační prostředky,“ dodal místostarosta.

Žádné obří akvacentrum, říká místostarosta

Stávající bazén se stavěl v 70. letech v rámci takzvané „akce Z“ a dnešním moderním nárokům už dávno nevyhovuje. I proto se současná koalice kloní k vzniku nového.

„Nechystáme žádné obří akvacentrum, chceme v něm mít širokou nabídku služeb pro občany, ale zároveň jeho provoz musí být finančně přijatelný,“ zmínil Krejčíř.

V krytém bazénu mají být atrakce pro děti, wellness včetně sauny a dostatečný počet plaveckých drah vhodných pro sportovce i školní výuku. Výhodou také je, že by Kroměříž nemusela hledat nový prostor pro plavání školáků, sportovců ani veřejnosti, jako by tomu bylo při rekonstrukci stávajícího bazénu.

Autor: