Kroměříž chystá volnočasový areál ve Vážanech a opravu Pionýrské louky

  8:58
Lokalita s hřištěm vedle areálu dvora bývalé cihelny v kroměřížské místní části Vážany už roky nepůsobí nejlepším dojmem. Patnáct let se místní snaží o modernizaci zanedbaného areálu, nyní město odsouhlasilo práce na proměně lokality na volnočasový areál.

Pro Maxmiliánův dvůr, který je součástí Podzámecké zahrady, se kdysi vžilo pojmenování Pionýrská louka. (duben 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Dosud jsme naráželi na nejrůznější důvody, proč to modernizovat nejde,“ podotkl kroměřížský radní Richard Kreml.

Volnočasový areál bude tvořit hřiště přírodního charakteru. Areál má být průchozí a zůstane zachován přístup k zahradám pro majitele okolních domů. Centrální plochu vytvoří mlatové prostranství s ohništěm a lavicemi z betonu a dřeva.

Na ni naváže pobytová zóna vytvořená multifunkčním sedacím prvkem, která může sloužit výuce školáků. Většina stávajících herních prvků pro děti na místě zůstane, další přibudou. Radnice zachová i travnaté hřiště v jižní části parku.

Před vybudováním však město potřebuje dořešit některé další problémy. Volnočasový areál totiž zasáhne i do pozemků, které jsou dosud za plotem ve dvoře bývalé cihelny. Kroměříž je získala už v roce 2017.

„Naši předchůdci se ale nedokázali dohodnout na uvolnění těchto parcel s majitelem bývalé cihelny, který na nich dodnes skladuje různý materiál a parkuje vozidla. Jelikož pozemky pro volnočasový areál nutně potřebujeme, tento problém nyní řešíme,“ řekl starosta Tomáš Opatrný.

Druhá odpočinková zóna pro sport a aktivní trávení volného času vznikne na památkově chráněné Pionýrské louce v blízkosti Podzámecké zahrady. Ta patří Zlínskému kraji, jenž zde ve spolupráci s městem plánuje areál, který bude sloužit zdejší Střední škole hotelové a služeb či veřejnosti.

Maxmiliánův dvůr byl dokonalý statek, dnes chátrá a připomíná pionýry

První etapa obnovy vyjde na 42 milionů korun. Hlavním investorem bude Zlínský kraj a finančně se bude podílet i město.

Práce, které mají odstartovat příští rok, zahrnují demolice několika objektů a ploch. Poté tady vzniknou hřiště pro hokejbal, volejbal, nohejbal či badminton. V plánu je rovněž postavit novou budovu se zázemím a toaletami či provedení sadových úpravy.

27. května 2018