Ve Zlínském kraji přibývají venkovní posilovny, jsou hitem mladých i seniorů

  16:46
Stále více lidí ve Zlínském kraji využívá takzvaná workoutová hřiště. Radnice proto investují do nákupu nových cvičebních prvků a venkovní posilovny rozšiřují do dalších lokalit. Podle uživatelů hřišť jde o skvělý způsob, jak si zacvičit zadarmo a na čerstvém vzduchu.

Jedno z mnoha hřišť se cvičebními prvky ve Zlíně se nachází u Januštice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Cvičení na volně přístupných hrazdách, bradlech, žebřinách a horizontálních žebřících a posilovacích strojích si razí cestu ve městech i na venkově. Příkladem je třeba malá obec Drslavice na Uherskohradišťsku, kde chtějí do poloviny prázdnin otevřít dvě velké posilovací sestavy pro dospělé i děti.

„O tom, že bude rušno, vůbec nepochybujeme,“ je přesvědčen starosta Rostislav Mihel. „Hřiště navíc leží přímo u frekventované cyklostezky, takže kromě místních očekáváme i zájem přespolních,“ dodává.

Cvičení zadarmo není moderním výstřelkem pro mládež, například v Uherském Brodě si chodí na hřiště na sídlišti Pod Vinohrady zacvičit i klienti z blízkého penzionu pro seniory.

„Hojně navštěvovaný je i druhý workout, u základní školy Na Výsluní, a určité požadavky na stavbu dalších hřišť máme i z dalších městských částí,“ říká uherskobrodský místostarosta Petr Vrána.

„Peněz nazbyt ale nemáme, takže v našem případě musíme s rozšiřováním ještě nejméně rok počkat,“ dodává.

V Bojkovicích si hřiště postavili nadšenci

V nedalekých Bojkovicích si nadšenci workoutu postavili hřiště sami v tamním sportovním areálu. Radnice jim na to uvolnila z rozpočtu 350 tisíc koruna a pomohla rovněž s vyřízením stavebního povolení. Město navíc starším lidem, kteří si chtějí zacvičit, ale nechtějí být při tom na očích, postavilo několik posilovacích strojů v lokalitě Valcha.

„Obě místa si získala oblibu, takže peníze jsme rozhodně nevyhodili z okna,“ poznamenal bojkovický starosta Petr Viceník.

Kdo si chce poprvé zacvičit a přichází sám, pro toho je u většiny hřišť jednoduchý návod jak posilovat bicepsy, břicho, nohy i prsa.

„Návod navíc doprovází obrázek, pochopí to každý,“ usmívá se devatenáctiletý Jindřich, pravidelný návštěvník workoutového hřiště na Hanáckém náměstí v Kroměříži.

Do výběru prvků mluví specialisté i uživatelé

„Jsem student a nemám peníze na permanentku do klasické posilovny. A když už nějaké dostanu, předplatné rychle vycvičím,“ vysvětluje. Workout podle něj bývá neprávem označován za posilovnu pro chudé, což považuje za hrubou urážku celého hnutí.

„Není nic špatného zacvičit si pravidelně na čerstvém vzduchu, navíc se tady seznámíte s lidmi naladěnými na vaši notu,“ tvrdí student.

Nejvíc veřejně přístupných hřišť a sportovišť, celkem 250, je v provozu ve Zlíně. Na hřištích jsou desítky pevných cvičebních prvků pro fitness. Pokud jde o samotný workout, v krajském městě je zatím k dispozici sedm hřišť, v lokalitě Obeciny navíc funguje i parkour.

„Všechna hřiště jsou velmi vyhledávaná i s ohledem na to, že cvičební prvky většinou vybírali specialisté, navíc po konzultaci nebo návrhu přímo od uživatelů,“ říká Kristýna Králová z odboru zlínské městské zeleně.

Všechna workoutová hřiště jsou ve městě rovnoměrně rozvrstvena do jednotlivých čtvrtí a brzy přibude jedno další. „V dohledné době plánujeme vznik osmého workoutu v Malenovicích,“ zmínila Králová.

Podnět k této stavbě vznikl z každoročně probíhající kampaně Tvoříme Zlín, do níž mohou obyvatelé města zasílat nejrůznější návrhy na zlepšení komfortu bydlení a služeb.

Bradla, hrazdy, lavice, žebříky

Zatímco většina veřejných hřišť je ve správě měst či obcí, ve Vsetíně se o tamní jediné workoutové hřiště stará Tělovýchovná jednota MEZ.

„Solidně navštěvované hřiště funguje v ulici Ohrada, kde je součástí sportovního areálu. Výhodou je, že je volně přístupné,“ poznamenal Michal Horský z tiskového odboru vsetínské radnice.

Nejnovější přírůstek na krajské mapě workoutu chystají na polovinu prázdnin v Uherském Hradišti. Nové sportoviště vzniká v areálu bývalých kasáren, v parku Za Plotem. Poblíž střelecké zdi se na celkem 76 metrech čtverečních objeví multifunkční cvičební sestava bradel, hrazd, lavic, žebřin a žebříků.

„Po workoutových hřištích ve Smetanových sadech u Slovácké búdy a v ulici Za Alejí bude hřiště Za Plotem třetím veřejným hřištěm tohoto typu ve městě. Na otevření se příznivci sportu mohou těšit už začátkem srpna,“ uvedl uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.

Zajímavostí je, že v Hradišti využívají obě dosud otevřená workoutová hřiště jako tréninkový doplněk sportovní kluby, spolky a v rámci tělesné výchovy i místní školy.