Kritizovaný domov seniorů končí, proti verdiktu kraje se chce bránit u soudu

  15:38,  aktualizováno  16:05
Zlínský kraj zrušil registraci sociální služby domovu pro seniory Hvězda. Dnes o tom informovala ředitelka zařízení Miroslava Kalivodová. Ze zlínského domova pro seniory by k 31. prosinci mělo odejít šest desítek klientů.

„Podala jsem proti tomu rozpor, výsledek ještě není,“ upozornila ředitelka Hvězdy Miroslava Kalivodová.

Vedení Zlínského kraje vychází z toho, že ministerstvo už jednou jeho rozhodnutí o odebrání licence potvrdilo. Navíc ho tlačí čas. Do konce roku zbývá osm týdnů a není jasné, kde klientům končícího domova poskytnou potřebnou péči. Na zřeteli musí mít i zdravotní stav klientů.

„Je to mimořádně specifická skupina lidí, proto musíme postupovat člověk od člověka a velmi citlivě,“ řekla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má na starosti sociální oblast.

Zároveň ujistila, že se volné kapacity pro klienty najdou. Prioritou je, aby mohli zůstat co nejblíže Zlínu.

„Máme ale i alternativu v podobě pobytových zařízení pro osoby se zdravotním postižením, která se v posledních letech transformují na menší zařízení a komunitní bydlení,“ naznačila Ančincová.

Může jít o domovy na Velehradě či v Medlovicích, kde by kraj dočasně navýšil kapacitu.

„Rozhodně to není tak, že klienti Hvězdy někoho přeskočí v pořadníku. Pořadníky totiž nehrají v přijetí žádnou roli,“ doplnila náměstkyně a vysvětlila, že o umístění klienta vždy rozhoduje jeho aktuální situace. „A neexistuje ani taková praxe, jaká byla u tohoto zařízení, tedy že klienti dávali sponzorské dary,“ doplnila.

Dění kolem Hvězdy, které vyústilo v odebrání licence, začalo letos v létě, kdy se v médiích objevily stížnosti rodinných příslušníků klientů na špatnou péči. Oficiální podobu ale výtky neměly. Kraj v tu dobu evidoval jedno anonymní podání, na jehož základě zadal podněty k prošetření.

Během léta se pak ve Hvězdě vystřídaly inspekce z hygieny, zdravotních pojišťoven, finančního úřadu či ministerstva práce a sociálních věcí. To dozoruje nejdůležitější oblast - kvalitu poskytované péče.

„Naši inspektoři zjistili několik závažných pochybení. Rozhodli jsme proto, že udělíme maximální možnou pokutu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Výši pokuty nesdělil.

Ministerská inspekce ve Hvězdě kritizovala už zmíněné sponzorské dary nebo to, že vedení domova neeviduje a řádně nevyřizuje stížnosti. Našla i několik pracovníků bez řádné smlouvy a sociální pracovnici, která neměla patřičné vzdělání.

Pomluvy jsou msta, míní ředitelka

Co nakonec zlomilo Hvězdě vaz nebyla prokázaná špatná péče o klienty, ale dluhy. „Zařízení nedoložilo bezdlužnost, což je podmínkou pro registraci sociální služby,“ potvrdila Ančincová.

Kalivodová ale tvrdí, že v mezičase dluh uhradila. „Ano, dluh jsme měli u správy sociálního zabezpečení, ale momentálně jsme bez dluhů vůči všem státním organizacím,“ uvedla. Zařízení podle ní funguje bez omezení a počítá s tím, že bude v provozu pokračovat.

Už dříve nařčení ze zanedbávání péče o klienty odmítla. Fotografie, které se objevily na veřejnosti, podle ní nebyly autentické a tvrzení o špatné péči, která jde až za hranici ohrožení života, považuje za mstu bývalých zaměstnanců.

Lidé viní domov pro seniory ze špatné péče, prověřují ho hygiena i ministerstvo

Zlínský kraj však zároveň zahájil sociální šetření u jednotlivých klientů. „To jsme dosud dělat nesměli, protože kraj neměl pravomoc tam vstoupit. Kontrolovat jsme směli jen část financování,“ vysvětlila Ančincová.

Průzkum ukáže, v jakých zařízeních má kraj hledat volné kapacity. Ve Hvězdě jsou lidé klienty domova se zvláštním režimem, které jsou obyčejně určené pro lidi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Kraj chce vědět, zda jejich stav dané službě odpovídá, nebo potřebují jiný typ, například domov pro seniory nebo domov pro osoby se zdravotním postižením.

Aktuálně je v kraji 3 819 míst v pobytových zařízeních, která jsou pro seniory vhodná. Víc než polovinu z nich spravuje přímo Zlínský kraj.

Hvězda má také 14 hospicových lůžek, kterých se zrušení registrace netýká a provozovat je bude dále.

15. června 2023